2012-10-29

Joghurtos-banános-földimandulás sütemény sült almás fahéjpudinggal



Ennél a bonyolult névnél jobb most nem jutott az eszembe, viszont így a főbb hozzávalókat tartalmazza. Az ételeimet nem szeretem a diétás, welness, vagy reform jelzőkkel illetni, mivel alapvetően törekszem az egészséges(ebb) ételek készítésére és fogyasztására. Ebben a desszertben nincs búzaliszt, a joghurt és a tej sovány, és bőségesen tartalmaz gyümölcsöt. Nagyon-nagyon finom.

Még mindig rengeteg az almánk, ezért valami nagyon almás édességet szerettem volna sütni, de mégsem almás pitét, mert azt többször is készítettem az utóbbi időben. Banános süteményen már egy ideje gondolkoztam, a banán-alma párosítás pedig köztudottan jól működik együtt. Így arra jutottam, hogy két legyet üthetek egy csapásra, pontosabban hármat, mert bevettem a földimandulalisztet is.
A földimandulával még csak most kezdek ismerkedni, nyárikonyha hozott minket össze. Pontosabban tőle kaptam, ezer köszönet érte!

Mi mindent érdemes tudni a földimanduláról?
Hasonlóan a földimogyoróhoz, a termesztett mandulafű (Cyperus esculentus L. var. sativus Boeck) föld alatti részén találhatóak az ehető gumói, avagy a rizómái. Egyéb ismert nevei: ehető palka, mandulapalka, csemegepalka, gumós palka, kávégyökér, tigrismandula. A világon 5 változata ismert a növénynek: Cyperus esculentus L. var. sativus Boeck, Cyperus esculentus L. var. esculentus L., Cyperus esculentus L. var. leptostachyus Boeck, Cyperus esculentus L. var. heermanni Kükenth és Cyperus esculentus L. var. macrostachyus Boeck. Ezek közül csupán az első (sativus) a termesztett, a többi négy gyomosít.  
A mandulafű gumója, a földimandula 20-24% finom étolajat, 3-7% nyers fehérjét, 30% körüli cukrot és 26% rostanyagot tartalmaz. Az édes-, kozmetikai, és növényolajipar is alapanyagként alkalmazza. Az ásványi anyagok közül jelentős a kálium- és a foszfortartalma, és viszonylag magas a magnézium-, kalcuim-, és nátriumtartalma is. Elenyésző mennyiségben jelen van még benne vas, cink, réz és mangán is.
100 g földimandula = 1635 kJ = 386 kcal
Nagyon sokoldalú növény: magas a ballasztanyag -tartalma, gluténmentes, tejcukormentes, a gumójából tejet is készítenek, ami a laktózintoleranciától szenvedők számára jó alternatíva lehet tehéntej helyett. Paleolit diétába is beilleszthető. 


Hozzávalók a süteményhez

a tésztaalaphoz
50 g pálmacukor (lereszelve, mert szilárd tömbökben volt)
100 g nádcukor
115 g puha vaj (100 g is elég)
3 db tojásfehérje (90 g)
250 g (0,1 %-os) natúr joghurt
kb. 315 g érett banán villával összetörve (nálam 4 kisebb darab)
200 g földimandulaliszt
7 g foszfátmentes sütőpor

a fahéjpudinghoz
50 g reszelt pálmackor
25 g burgonya- vagy kukoricakeményítő
10 g őrölt fahéj
3 db tojássárgája (40 g)
5 dl sovány tej 

kb. 1,25 kg alma meghámozva és felkockázva (ennél lehet kevesebb is, ki hogy szereti)
3 ek citromlé


Elkészítés

1 A tésztához gépi habverővel keverjük habosra a cukrokat a puha vajjal, majd egyesével adjuk hozzá a tojásfehérjéket, mindegyik után alaposan felverve, s végül a joghurtot is.
A földimandulalisztet és a sütőport is keverjük alaposan össze.
Adjuk a tört banánt a joghurtos masszába, keverjük össze vele, majd a sütőporos földimandulalisztet is elegyítsük csomómentesen a keverékben.
2 Egy kedvünk szerinti sütőformát vajazzunk-lisztezzünk ki - ha szükséges -, és simítsuk bele a masszát. Én egy 28 cm-es kör alakú szilikon tortaformát avattam fel ezzel a sütivel, de a feltéttel együtt nem volt túl célszerű, mert alig lehet belőle kiszedni a végeredményt. De ha nincs a feltéttel együtt sütve, vagy csak utólag tesszük rá, akkor remekül működik a szilikon formában.
175 °C-ra előmelegített sütőben süssük 40-45 percig.
3 Ezalatt készítsük el a fahéjpudingot. Tegyük egy kisebb lábosba a pálmacukrot, örült fahéjat és az étkezési keményítőt. Egy kézi habverővel keverjük jól össze, majd adjuk hozzá a tojássárgákat és egy pici tejet is, és keverjük az egészet csomómentesre.
4 Öntsük fel a többi tejjel, és kezdjük el melegíteni közepes-magas hőfokon, de ne hagyjuk forrni. Ne hagyjuk magára se, mert majdnem folytonos kevergetést igényel a puding. Ahogy melegszik, úgy sűrűsödik. Ha megfelelő állagú, akkor húzzuk félre a hőforrásról.
5 Egy megfelelő méretű serpenyőben, egy kis citromlével leöntve pároljuk meg az almát, de csak annyira, hogy ne legyen se pépes, se leveses, legyen amolyan „harapnivaló”.
6 A párolt almát keverjük össze a fahéjpudinggal, majd öntsük óvatosan a banános tésztára, simítsuk el a tetején, és süssük további 20 percig.

A szeleteléssel várjuk meg, míg a formában kihűl a sütemény, mert különben szét fog csúszni.


Tipp: A pálmacukor helyett használható csak nádcukor is, vagy más alternatíva a cukor helyett.

2012-10-16

A budai Bock Bisztró

Gasztrotúránk következő állomása majd' két hete a nemrégiben megnyitott Bock Bisztró Buda volt.

„A falánkság több embert ölt, mint a kard.” - A Bock Bisztró egyik aranyköpése
Azzal a  meggyőződéssel érkeztünk oda, hogy tutira nagyszerű ízélményben lesz részünk, és ez - nem meglepő módon - így is történt. A Bock Bisztró Budán is hozza a tőlük már megszokott, kimagasló színvonalat.

Az étteremválasztás helyszíne véleményem szerint remek. Könnyen megközelíthető, ugyanakkor nagy forgalomtól mentes. Kellemes, madárcsicsergős helyet választottak a második éttermüknek Bíró Lajosék. És még csak az egész városon sem kell átbumlizni érte - mármint annak, aki nyugatról érkezik.
Két szinttel, a pesti étteremhez képest jóval tágasabb belsővel, továbbá egy nagy, és egy kisebb terasszal is rendelkezik az épület. Stílusát tekintve B.B.-s, de az elsőnél modernebb kivitelben. Az alagsorban helyet kapott egy hangulatos pincerész, sok asztallal és sok-sok borral.
A hatalmas borszekrény, a parafadugó-dekorációk természetesen az első szintről sem hiányozhatnak. Az étterembe belépve igazán családias légkör fogadja a vendéget: végig sorakoznak a falon a Bisztróban dolgozók aláírt gyermekkori fényképei. A falakon továbbá helyt kapott még jópár Bock Bisztróról íródott képes cikk is.

Ottjártunkkor éppen nem volt táblamenü, de a menüsorban néhány ismerős étel mellett, ígéretes újdonságokkal is találkoztunk. Lássuk, hogy miket kóstoltunk!




Hideg vegyes ízelítő Lali chef kamrájából (házi kolbász, szalámi, pancetta, töltött szűz...) és a ház ropogós héjú, puha belű kenyere
Hihetetlen(ül finom) zöldségleves (balra)

Tintahal húsos-erős mártásban, üvegtésztával (balra) - ez az én személyes, már-már függőséget okozó kedvencem lett, bármikor tudnék belőle fogyasztani egy tányérkával.
Felejthetetlen kéksajtos süllő zöldségekkel (jobbra)

Érlelt marhabélszín fokhagymákkal és grillezett paprikákkal, burgonyával (balra)
Malaccsülök pörkölt, kenyérben sült szűzzel (jobbra)
 
 Málnás csokikrémes (Veszélyes!)





Mi biztosan visszatérünk! Azok pedig, akik még nem voltak, de tervezik hogy elmennek, ne halogassák sokáig. ;)

2012-10-07

A Salonban jártunk

A tavaly szeptemberi gasztrobloggerek vacsorája óta, e héten sikerült újra eljutnom a pesti New York Salon étterembe. Talán mondanom sem kell, hogy ismét egy pazar gasztroélményben volt részem, részünk. Wolf András és csapata most is nagyon kitett magáért, hozták a helyhez méltó magas színvonalat. A fantasztikus ízek mellett a tálalás is szemet gyönyörködtető volt.


A házi kenyerek, ízesített vajak és különleges sók összekóstolása után én az egyik négyfogásos kóstoló menü mellett tettem le a voksomat. Nem volt könnyű a választás, mert mindhárom igazán remeknek tűnt. Végül a másodikat kértem az első menü előételével; a Kárpáti módra készült fogasfilével.

Amuse bouche: folyami rák zöldborsópürével
Ízesített vajak és különleges - vulkanikus, paradicsomos, currys, kókuszos - sók

Fogas Kárpáti módra (balra fönt)
Szilvásváradi pisztrángfilé salátafőzelékkel (balra lent)
Cékláskenyér (jobbra)
A kenyerek közül a célkás házi kenyér volt a legnépszerűbb az asztalunknál.

Molnár János faszenes kecskesajtja céklákkal
Érdekesség erről a szenes camembert kecskesajtról, hogy a Kozmadombján élő kecsketulajdonos és kézműves sajtkészítő; Molnár János a tanyáján 25 kecskét tart, és állítólag jazz muzsikával kényezteti őket. (A Magyar Konyhában megjelent érdekes cikk szerint 17-et.)

Tanyasi tyúkhúsleves (balra és jobbra fönt)
Tavaszi zöldborsóleves (jobbra alul)
Titkon reméltem, hogy ez alkalommal is lesz abból a frenetikus zöldborsólevesből, ami tavaly is annyira ízlett. Volt! Kicsit másképpen, de most is legalább annyira ízlett, mint az első alkalommal. 
Háztáji kacsa káposztás tésztával (felül)
Házi nyúl vadasan (alul)
A nyulas főételben a nyúlgerincfilé egy gondolatnyit lehetett volna tovább hőkezelve, egyébként igazán élvezetes volt. 



Érlelt marhabélszín tökfőzelékkel

Érlelt faszenes kecskesajt házi lekvárokkal

Elődesszert: áfonyamousse tejkaramella-fagylalttal (bal felső kép)
„Alma” (bal alsó kép)

Szilvás gombóc fahéjfagylalttal

Barackos túrós pite és a házi bonbonok

A pitét leszámítva mindegyik desszertet kóstoltam. Az apró, áfonyás elődesszertet nagyobb adagban is el tudtam volna képzelni valamelyik menü részeként, az „Alma” igazi remekmű, szép és finom. A tányéron lévő 3 aprócska mentolos ízű virág a desszert záró akkordjaként remekül funkcionált.
Nekem mégis a fahéjfagyival kísért, ropogós morzsába burkolt szilvás gombóc lett a kedvencem. Nem is találok rá szavakat, tényleg annyira ízlett.
A bonbonok közül csak a marakujást és a sós pisztáciást kóstoltam, s a kettő közül az étcsokiburokba zárt pisztáciás volt a nyerő. 

Majd elfelejtettem! A menü mellé a borsort is végig kóstoltam, kiváló minőségű volt mindegyik. A nekem leginkább izlőt emelném ki közülük, ami egy különleges ízvilágú 2010-es évjáratú Tokaji Hárs Furmint Nyulászó volt, Orosz Gábor pincészetéből.



A kellemes zongoraszó most is végigkísérte az estét, s nem túlzok, ha azt állítom, hogy a Salon Étterem Budapest egyik gasztronómiai fellegvára.  

2012-10-04

Mangalicafesztivál és a Szárcsa Csárda Székesfehérváron

Az utóbbi napokban nem nagyon jutott időm új ételek készítésére, de azért főzni főzök, és sütök is. Egyik sem új recept, már mindegyik szerepel itt a blogon. Most, hogy vendégeink vannak néhány napig, inkább az ő kedvenceiket készítem el, vagy olyan ételeket, amelyek számunkra már nem újak, de tudom, hogy nekik ízlenek. Eddig még nem is fogtam mellé.

Volt rozéban marinált és sült őzcomb, sült kacsa bazsalikomos őszibarackkal és tikka masala is. Sütöttem egy kicsit megvariált mákos-citromos cheesecake-et is. Sűrített tej nem került a sajtkrémbe, a citromkrémet pedig Xukorral főztem fel. És mivel hetek óta kilószámra készül nálunk az almachips, ezért kedvet kaptam arra, hogy ledaráljak belőle egy részt, mézzel összekeverjem, és abból készítsek alapot ehhez a tortához. Meg kell hagyni, hogy jó ötlet volt, működik, és a mézes alma remekül kiegészíti az amúgy is jó párost; a mák-citromot.

Az itthon készülő régebbi ételek mellett, máshol is eszünk. A múlt szombaton kinéztünk a székesfehérvári Mangalicafesztiválra, ahol a nagy tömeg és a hosszú sorok miatt ugyan nem ettünk, de hoztunk haza kóstolót; mangalicasonkát és egy pár közepesen csípős mangalicakolbászt. A sonkát ráadásul ajándékba kaptuk - lévén az utolsó darab. Az általunk legszimpatikusabbnak talált termelő szerint - mint utólag megtudtuk - az első és az utolsó darabért nem illik fizetséget kérni. Nagyon kedves gesztus volt. Csak azt sajnálom, hogy nem sikerült megjegyeznem a termelő nevét, hogy itt megemlíthessem, de kutakodni fogok a neten, és megpróbálom pótolni ezt a hiányosságot.



A húskészítmények mellett sokan a kézműves termékeikkel voltak jelen a fesztiválon. Volt ott mindenféle méz, sok-sok lekvár és szörp, medvehagymakészítmények, sajtok, borok, pálinkák és még natúr testkrémek, szappanok. A rendezvény részeként élő mangalicák is bemutatásra kerültek, méghozzá mindhárom fajtából: szőke, vörös és fecskehasú is volt.

Fecskehasú és szőke mangalicák

Ebédelni végül a Szárcsa Csárdába tértünk be. Sokszor jártunk már náluk, és eddig minden alkalommal megelégedetten távoztunk. Ár/érték arányban - véleményem szerint - a környék legjobbjai, az adagok megfelelő méretűek, igényesen vannak összeállítva. Az étterem főként a hagyományos vonalat képviseli. Az étlapról sosem hiányozhat az étterem idénymenüje, emellett különféle vadhúsok, halételek, és plusz jó pont, hogy a gluténmentes ételek már külön megjelölést is kaptak. Van viszont még hová fejlődni a vegetáriánus ételek tekintetében, mert ott még mindig a gyenge rántottsajt-vonalon mozognak. Bár én nem vagyok vegetáriánus, de ettől függetlenül mindig, mindenhol megnézem az étlapok ezen részét is, és megesik hogy onnan választok. No persze nem rántott sajtot.



Székesfehérvár központjától nem messze, jól megközelíthető, nem túl forgalmas helyen található a Szárcsa fogadó és a hozzá tartozó étterem, csárdához illő igényes és hagyományőrző a környezetben, érdekes és igen hangulatos dekorációval és egy kellemes belső udvarral megfűszerezve.
A fogadó éppen bővítés alatt áll, - de ez nem befolyásolja az kiszolgálást - az éttermi részben pedig a mosdók lettek megújítva, a csárda hangulatához viszonyítva egy sokkal modernebb, elegánsabb stílusban.

A Szárcsában tényleg nagy hangsúlyt fordítanak a hagyományőrzésre. A mostani alkalommal éppen szüreti hangulat kellős közepén találtuk magunkat; frissen préselt szőlőlevet kóstolhattunk és még régi kukoricamorzsoló eszközökkel is megismerkedhettünk. Még két szép régi tányérra is sikerült szert tennem - fotóskellék gyanánt. Majd megmutatom. :)
Nekem nagyon tetszett az is, hogy a harmonikus összkép részeként még a felszolgálók is tradícionális ruhákba öltöztek.



Nem is szaporítom tovább a szót, inkább megmutatom, hogy miket ettünk:

Bográcsgulyás és marhasteak

Fokhagymás vaddisznósült grillezett almakarikákkal, áfonyamártással és szezámmagos krokettel

Vaddisznó- és szarvassült mandulás bundában sült almával, áfonyalekvárral és házi krokettel
 Az ételek mint mindig, most is finomak voltak, csupán egy kivetnivalót találtunk benne: a vadhúsokból tálalhattak volna némileg nagyobb adagot.

Desszertet most nem fogyasztottunk.


Kedves olvasók! Ti jártatok már a Szárcsában?