Rengeteg lehetőség rejlik ebben a desszertben. Az ehető virágokat idényük szerint lehet variálni; az ibolya mellett a rózsa, jázmin és a levendula is jó választás lehet. A tápiókagyöngy híján egyszerű pudingot is készíthetünk, nyáron kerülhet fagyi is a cserépbe. Nekem így cserépben különösen tetszik, de hagyományos tálkákban is tálalhatjuk a desszertet.
A kekszet úgyszintén mindenki kedvére változtathatja hozzá, de a színe miatt kakaó mindenképpen legyen benne.
6-8 adaghoz
a pudinghoz
200 g apró tápiókagyöngy
5,5 dl sovány tej
12 g (2 maroknyi) ibolyaszirom (ehhez a mennyiséghez kb. 2 nagy csokor ibolya szükséges. Vízzel öblítsük le őket, majd papírtörlővel vagy szabad levegőn át-átforgatva szárítsuk meg a virágokat, és szedjük le a szirmait.)
3 dl tejszín
50 g pálmacukor
2 db (35 g) tojássárgája
Sovány tej és tejszín helyett teljes tejet is használhatunk a pudinghoz.
a „földhöz”
kb. 20 db kekszhez
150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
35 g mák (én egészet használtam)
50 g kakaópor
1 pici csipet só
70 g olvasztott vaj
75 g folyékony méz (ha van, akkor a legjobb egy ibolyás akácméz)
tiszta, csak erre a célra használt kisméretű agyagcserepek
szívószál
egy kis csokor ibolya és ibolyalevél a díszítéshez
Elkészítés
1 Az ibolyaszirmokat áztassuk be néhány órára a tejszínbe. A tápiókagyöngyöket 20-30 percre elegendő beáztatni a tejbe.
2 A kekszhez keverjük össze egyenletesen a száraz hozzávalókat, adjuk hozzá a mézet és a vajat, gyúrjuk össze gyorsan, majd kézzel formázzunk korongokat a tésztából, és tegyük őket egy vékonyan kivajazott tepsibe. 175°C-ra előmelegített sütőben, a középső rácson, 15 perc alatt süssük meg őket, majd rácson hűtsük ki.
3 A tápiókapudinghoz öntsük egy tapadásmentes edénybe a tápiókagyöngyöket a tejjel, pálmacukorral és ibolyás tejszín felével együtt, 1-2 evőkanálnyi ibolyaszirmot félretéve belőle. Közepes hőfokon sűrű vagy állandó kevergetés mellett melegítsük, de ne forraljuk. Adjuk hozzá a tojássárgákat is, főzzük készre. Akkor jó a puding, ha a tápiókagyöngyök már átlátszóak. A végén keverjük hozzá a félretett ibolyaszirmokat is, és tegyük félre hűlni.
4 Verjük fel a maradék ibolyás tejszínt és egy hajlékony spatulával keverjük a langyosra hűlt pudinghoz.
5 A virágcserepek töltéséhez daráljunk le kekszeket, tegyünk egy-egy réteget az aljukra, erre egy kevés pudingot, majd állítsunk a közepébe egy akkora darabka szívószálat, amekkora nem látszódik ki a cserépből. Töltsük meg pudinggal, aminek a tetejére tegyünk még egy réteg darált kekszet - vigyázva, hogy a szívószálba ne kerüljön belőle.
Tálalás előtt tűzzünk néhány szál ibolyát a szívószálakba. Langyosan és behűtve is nagyon finom.
Megjegyzés: Néhány keksz nem került felhasználásra a desszerthez, de nem veszett kárba. :) Ehhez a mennyigégű tápiókapudinghoz a keksz 3/4-e elegendő.