2011-01-25

Almás tekercs


A tekercs jutott először az eszembe, de az almás csiga nevet is kaphatta volna ez az almával töltött rozsos kelt tészta. A kellemesen savanykás íze mellé mind frissen sülve, mind másnaposan finom puha marad. Tízóraira vagy uzsonnára is jó választás.


Hozzávalók

a tésztához
400 g világos búzaliszt
100 g teljes kiőrlésű rozsliszt
35-40 g nádcukor
5 g tengeri só
2 db tojás
22 g puha vaj
175 ml langyos tej
20 g friss élesztő

a töltelékhez
kb. 1 kg alma meghámozva, apró kockákra vágva (nekem 800 g maradt belőle)
fahéj
nádcukor vagy fruktóz ízlés szerint
mazsola  - opcionális


Elkészítés

A fenti hozzávalókból összeállítom a tésztát, jól átgyúrom, majd langyos helyen konyharuhával letakarva a duplájára kelesztem.

Közben az almát kikeverem a fahéjjal, kicsit édesítem, majd egy serpenyőben előpárolom. Ez utóbbi lépés el is hagyható, az almát nyersen is fel lehet használni. Aki szereti, az keverhet hozzá mazsolát is. 
Mikor a tészta megkelt, lisztezett felületen téglalap formára nyújtom, elsimítom rajta az almát ügyelve arra, hogy 4-5 cm-nyi csíkban ne kerüljön belőle a széleire. Óvatosan feltekerem a tésztát és egy éles késsel ujjnyi vastag szeleteket vágok belőle. (Nem kell kétségbe esni, ha kifolyik a töltelék, mert a tepsibe helyezéskor szépen vissza lehet igazítani.) Egy vajjal kikent, kilisztezett tepsibe - nem túl szorosan egymás mellé fektetve - teszem a 12-14 db almás tekercset, és rövid ideig langyos (25-30°-os) sütőben kelesztem őket.

Kelés után tejjel lekenem a tetejüket, és ha nem túl édes a töltelék, akkor egy kis vaníliás nádcukrot is szórok rájuk.
175°-os sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütöm, végül a tejjel ismételten lekenem vagy lepermetezem a tekercseket.
Fogyasztáskor fahéjjal díszítem.

Ananászos rizsgolyó






Különösebb hozzáfűznivalót nem igényel ez a rizsgolyó, azon kívül, hogy finom és gyorsan készen van. A maradék rizst akartam összehozni az ananásszal, és ez lett belőle. Lehet csak úgy magában kínálni vagy köretként fogyasztani. Én most grillezett lazac mellé készítettem, és nekünk nagyon bejött.


Hozzávalók

kb. 2×3 dl-es csészényi előző napról megmaradt párolt rizs
alga (most sushi lapok széttépkedve)
1/2 db érett ananász apró kockákra vágva, lecsepegtetve
szezámmag
szójaszósz
1-2 ek kókuszreszelék
chili / harissa
1 db tojás
(só, és bors a tetejére) 


Elkészítés

Kikeverem a rizst a tojással, az ananászkockákkal és az algával, ízlés szerint teszek bele chilit, kókuszreszeléket és szezámmagot, végül annyi szójaszósszal ízesítem, amennyitől még nem lesz folyós a rizses keverék állaga. Ha megkívánja, meg is sózom kissé.
Vizes kézzel golyókat formázok és sütőlappal bélelt tepsibe teszem őket. Tetejükre szezámmagot szórok és egy kevés borsot tekerek rájuk.

200°-os sütőben, felülről a 2. fokon 15 percig sütöm.


Megjegyzés: Azok a golyók amelyekbe több ananászkocka is kerül, nem biztos, hogy egyben fognak maradni, ezért érdemes figyelni a rizs és az ananász megfelelő arányára.

2011-01-22

Kávés-diós kenyérkülönlegesség





Nem az elkészítés módja, vagy a megjelenése miatt érdemelte ki ez a kenyér a különleges jelzőt, hanem az aromás kávé és a piritott dió harmóniájából adódó kivételes ízvilága miatt. A vaníliás-juharszirupos vaj pedig csak fokozza mindezt.
Engem teljesen levett a lábamról, egészen biztosan többször fogom még készíteni.

Ezzel a kenyérrel csatlakozom Dolce Vita blogszülinapi bulijához, ami ugyan nem egy desszert, de a különleges receptek között szerintem jól megállja a helyét, még egy ilyen nagyszabású rendezvényen is! :-)
Nagyon boldog blogszülinapot Dolce Vita!


Hozzávalók
500 g fehér búzaliszt
100 g teljes kiőrlésű búzaliszt
100 g teljes kiőrlésű rozsliszt
3-4 g tengeri só
13 g foszfátmentes sütőpor
80 g nádcukor
75 g olvasztott vaj
3 dl közepesen erős, meleg, de nem forró kávé
2 db tojás felverve

85 g pirított dió - nekem most ennyi volt, de mehet bele több is

a vajkrémhez
(nem kötelező jelleggel)
szobahőmérsékletű vaj
juharszirup
vanília kikapart magja


Ezt a kenyeret is a megszokott módon készítem el. A száraz alapanyagokat jól összekeverem, majd a nedves hozzávalókat hozzáadva (vaj, tojás, kávé) tésztát gyúrok belőle. A gyúrás utolsó fázisában adom csak hozzá a diót. Lefedve, langyos helyen min. 1 órán keresztül, vagy a duplájára kelesztem.

Vékonyan kivajazott-lisztezett püspökkenyérformába teszem a tésztát, és azonnal 180-185°-os sütőbe tolom - ezúttal nem kelesztem másodjára -  először 30, majd további 15-20 percig sütöm, az alsó rácson. Félidőben alufóliával lefedem a kenyér tetejét és 175°-on sütöm tovább.
Ha elkészült, vízzel permetezem a tetejét és rácsra teszem hűlni.


A vajkrémhez: a szobakőmérsékletű vajhoz annyi juharszirupot keverek csak, amennyivel nem lesz folyós állagú, és vaníliarúd kikapart belsejével teszem még érdekesebbé a krémet. Pompásan kiegészíti a kávés kenyeret.


Megjegyzés: Közepesen tömör szerkezetű lett ez a kenyér, ami kitűnően szeletelhető, frissen sülve és másnap is jó az állaga, ropogós és egyben puha is. Tényleg különleges.
Ha lazább szerkezetű tésztát szeretnénk, akkor meg lehet próbálkozni egy második kelesztéssel is, de szerintem nem szükséges.

2011-01-18

Marcipán készítése házilag és Fekete cseresznyés marcipánbonbon

Köztudott, hogy az igazi marcipán mandulából és cukorból áll. A receptek általában 1:1 arányban tüntetik fel az alapanyagok arányát. Nekem úgy ehetetlenül édes lenne, és túlzásnak is tartom azt a cukormennyiséget. Inkább részesítek előnyben egy édes mandulakeveréket, mintsem egy mandulás cukrot, úgyhogy kikísérleteztem a számunkra megfelelő marcipánt.



 



Minimális cukor hozzáadásával kezdtem a készítését, majd végül 500 g lisztté őrölt, blansírozott mandulához  200 g világos nádcukor került. (ha csak saját részre készült volna, akkor valószínűleg még ennél is valamivel kevesebbet cukrot tettem volna bele, de ez így egy igazán finom, élvezhető marcipán lett)
Egy jól lezárt zacskóba, a hűtőbe téve elvileg össze kellett volna állnia a masszának. Mármint ha 1:1 arányban lettek volna az alapanyagok. Azért tettem vele egy próbát. Nem állt össze.
Ebben az esetben 2 variáció jöhetett szóba: tojásfejérjével vagy vízzel összeállítani a masszát. Én a vizet részesítettem előnyben, mert megbízhatóbb a tárolás szempontjából. Nem feltétlenül kell hűtőben tartani, kevésbé kényes mint a tojásfehérjés változat.
250 g "marcipánport" 25 ml hideg vízzel állítottam össze. Legjobb, ha kevesebb vízzel kezdjük el gyúrni a masszát, nehogy nagyon ragacsos legyen a végeredmény. Én egy műanyag tálban gyúrtam, a porcukorral hintett deszkán való gyúrást feleslegesnek tartom.

Természetes ételszínezékek segítségével színes marcipánt is gyártottam. 100 g "marcipánporhoz" 10-10 g színezőport tettem, amelyek jelen esetben a ciklámen színért felelős céklapor, a csodás zöld felelőse pedig a matcha voltak. Az utóbbiból fele mennyiség is elég, mert 10 g-mal túl erős, kissé kesernyés lett az íze.





A házi marcipánom alapreceptje:
100 g lisztté őrölt blansírozott mandula
40 g világos nádcukor (por)
14 ml hideg víz
+ 5-10 g természetes ételszínezék (pl. matcha, céklapor) opcionális

Hűtőben, jól lezárva hetekig is eláll a massza.







Fekete cseresznyés marcipánbonbon

Hozzávalók

házi marcipánmassza
aszalt fekete cseresznye / vagy meggy, áfonya ízlés szerint
annyi édes portói bor (vagy más aszúbor) amennyi a gyümölcsöket ellepi  - el is hagyható
magas kakaótartalmú étcsokoládé (nálam São Tomé-i karamellizált kakaóbabforgácsokkal dúsított, 75 %-os étcsokoládé)
kandírozott akác-, vagy más ehető virág


Elkészítés

1 A fekete cseresznyéket áztassuk be annyi portói borba, amennyi ellepi őket, majd alaposan csepegtessük le.
2 A csokoládét vízgőz fölött olvasszuk meg.
3 Egy-egy darab marcipánt vegyünk a tenyerünkbe, nyomjunk mélyedést a közepükbe, helyezzünk bele egy-egy cseresznyét, s formázzunk kis golyókat, majd fogvájóra szúrva mártsuk őket az olvasztott csokoládéba, végül díszítsük kandírozott virággal a tetejüket. Dermedésig tegyük őket sütőpapírra. (hűtőben gyorsabban megy :-))

2011-01-16

Fűszeres sült bárány mentás joghurtöntettel


Kezdek egész jól belejönni a bárányhúsok elkészítésébe. De tényleg. Az utóbbi időben különféle módon sütöttem vagy főztem, és mindegyiket szeretjük, nincs egy kedvenc. Erről a mostani receptről is csak jót mondhatok, Jamie Oliver receptje alapján készült, szokás szerint egy picit átvariálva.
A joghurtöntet különösen jól illik hozzá.


Hozzávalók

kb. 1-1,5 kg bárányhús zsírosabb részektől mentesen, kicsontozozva
lehet comb, vagy egyéb kisebb részek is
1 db kezeletlen biocitrom (vagy lime) kifacsart leve és reszelt héja
fél fej fokhagyma, gerezdjei fokhagymanyomón átpréselve
5 cm-es darab gyömbér lereszelve
3-4 db kaffirlime-levél (vagy citromlevél)
kb. 1 ek szárított citromfű (még jobb ha friss)
ízlés szerint frissen őrölt fekete bors és fekete kömény
tengeri só
konyhai kötözőcérna

a joghurtöntethez:
natúr joghurt
friss vagy szárított menta
biocitrom lereszelt héja, esetleg pár csepp leve is
frissen őrölt fekete bors

Köretjavaslat:  párolt köles, jégcsapretek rucolacsírával



Elkészítés

1 Egy mozsárban vagy tálkában minden fűszert keverjünk össze és kenjük be vele alaposan a hús minden részét.
2 Kötözzük össze szorosan a húst vagy a húsdarabokat, csomagoljuk alufólíába, majd tegyük bele egy hőálló tálba és 2 órára toljuk 200°-os sütőbe.
3 A 2 óra letelte után csomagoljuk ki a húst, majd a sütőtálra tegyünk egy rácsot és arra helyezzük vissza a húst, hogy le tudjon csepegni a felesleges zsiradék és megpiruljon a teteje. Süssük további fél órán keresztül 175-180°-on.
4 Tálaláshoz keverjük ki a joghurtöntetet a fenti hozzávalókból, és fogyasszuk a hús mellé.

2011-01-15

Gazdapiac.com - Az online gazdapiac



A blogom jobb oldali sávjában már egy jó ideje megtalálható a Gazdapiac.com online, és automatikusan aktualizált árukeresője. Hogy pontosan miről is van szó, szeretném részletesebben is bemutatni.


A Gazdapiac.com termelői adatbázis és internetes piac hír- és közösségi portálja. A virtuális gazdapiacot Bohus Gábor alapította személyes tapasztalatai alapján, azzal a segítő szándékkal, hogy megteremtsen egy ingyenes lehetőséget a termelők és a fogyasztók közvetlen kapcsolatépítéséhez. A termelőknek írja Gábor: „ Az az álmom, hogy látogassák annyian, hogy Ön mindent eladhasson.”  tovább az oldalra

Az online felületen bárki meghirdetheti a megtermelt terményeit, a fogyasztók pedig ilyen módon, egyenesen a termelőtől vásárolhatják meg többek között a zödséget, gyümölcsöt, tejet, mézet, húst és egyéb, az őstermelők, gazdák által termelt termékeket. Minél több vásárlót sikerül így megtalálnia a termelőknek, annál kisebb eséllyel lesz szüksége áron alul eladni a multiknak, vagy esetleg kidobnia a verejtékes munkával megtermelt portékáját. Volt már rá pálda, nem is egyszer.

A Gazdapiac.com egy út, a magyar termelők és a magyar árut fogyasztani kívánó vásárlók között, amivel mindenki jól járhat. Ingyenes hirdetési lehetőséget nyújt a termelőknek, nincs regisztrációs díj, nincs tagsági díj.
Részletes kereső található a honlapon, lehet helyre, termékre, időpontra és a termelő nevére is keresni. Lehetőség van a korábbi hirdetés feladására is. Ha például a termelő tudja, hogy mondjuk egy hónap múlva lesz ennyi meg ennyi almája, meghirdetheti a kívánt áron, eladási helyen, a vásárlónak pedig van ideje dönteni a vásárlásról, egyeztetni a részletekről, stb. A termelők rugalmasak is; nagyobb tétel esetén a kiszállítást is lehet egyeztetni velük. Érdemes lehet közeli lakhellyel rendelkező barátokkal vagy ismerősökkel is egyeztetni, és együtt megrendelni például nagyobb tételt valamiből.

Sok gasztroblogon láttam már az ösztönző felszólítást: „Vásárolj hazai terméket!”, amit nagyon jó dolognak tartok, jó, hogy egyre több a magyar terméket fogyasztó tudatos vásárló. Ám a segítő szándékunkat másképpen is kifejezhetjük! Egy link, egy banner vagy a Gazdapiac árukeresőjének a honlapunkba való beépítésével konkrétabban együttműködtetünk a termelőkkel. Számomra már az első látogatás alkalmával egyértelmű volt, hogy beépítem a blogomba, hiszen a gasztronómia az alapanyagoknál kezdődik.
A keresőt mindenki választása szerinti méretben és színben beépítheti, a honlapjához igazíthatja. Itt találhatók a részletek a doboz elhelyezésének a menetéről. (Cserébe a szerkesztő linkcserét ajánl fel a támogatóinak.)

Ha valakinek egy honlapra mutató linkkel kihelyezett logó a szimpatikusabb, akkor az alábbiak közül választhat.  
vagy



és az oda mutató link: http://www.gazdapiac.com/

 
Keltsük életre együtt a Gazdapiacot! Remélem, hogy egyre többen leszünk.
 
 
Bővebb információk
Gazdapiac.com
Gazdapiac.eu

Akik már csatlakoztak:
Gabojsza
Duende
Dia
Samy
Pixie Pie

2011-01-13

Mézes-mázas tyúksült




Saját nevelésű házityúkot sütöttem tegnap, ami az ízében, állagában meg sem közelíti a bolti húsokat. Aki olyan szerencsés, hogy tud baromfit tartani, vagy hozzá tud jutni ilyen húshoz, az tudja mire gondolok. Tényleg össze sem lehet hasonlítani.

Viszonylag sűrűn készítek zöldfűszeres csirkét, amihez hasonló ez a mostani recept, de a méz miatt és csak rozmaringgal ízesítve, - ilyenkor télen amúgy is szegényesebb a zöldfűszer felhozatal a kertemben - mégis más ízvilág kerekedett ebből a sültből.
Most Daniel Green: A koleszterinszint csökkenthető című könyvének a borítóján található fotó ragadott meg, de tekintettel a tyúk miatti hosszú sütési időre, és az ízlésünknek megfelelően egy picit változtattam a recepten.


Hozzávalók

1 db házityúk
friss vagy szárított rozmaring
2 db lédús, kezeletlen biocitrom
1-2 citromlevél (el is hagyható)
2 ek eukaliptuszméz (vagy más méz)
2 ek extra szűz olívaolaj
tengeri só
frissen őrölt fekete bors
fél fej fokhagyma gerzdjeire szedve, héjában hagyva

Köretjavaslat: barna rizs és friss saláta


Elkészítés

1 A citromok levét facsarjuk egy hőálló tálba, adjuk hozzá a mézet és az olívaolajat, keverjük jól össze.
A feldarabolt tyúkot finoman sózzuk és borsozzuk meg, forgassuk össze a citromos mézzel, majd helyezzük a húsok közé a már kifacsart citromokat is, a szétszaggatott leveleket, a rozmaringot és a fokhagymákat.

2 Fedjük le és süssük 1,5 órán keresztül 200°-os sütőben, majd további 1,5 órán keresztül 180°-on. A sütőedény tetejét a sütés utolsó fázisában vegyük le.


A tyúk korától függően, arányosan változik a sütési idő. Jóval hamarabb elkészül csirkéből, vagy csak csirkecombból, mellfiléből. Nagyjából egy óra elegendő és nem is szükséges a sütőedényt lefedni sem. A végeredmény ragacsosabb állagú sült hús lesz. Érdemes valamelyik alsó rácson sütni, és többször is ránézni a sülés alatt, mert a méz könnyen megéghet.

2011-01-12

Gyors túrós pogácsa, és még mindig medvehagyma


Nagy örömömre még mindig kitart a tavaly tavasszal begyűjtött medvehagymából, és már nem is nagyon kell spórolnom vele, hiszen hamarosan újra itt lesz a szezonja. A napokban sütöttem meg ismét a medvehagymás-tőkehalas lasagnét, de sűrűn fogyasztjuk reggelihez is. Nem lehet megunni!

Ehhez a pogácsához egy 50 g-os kis zacskónyi medvehagymát vettem elő, amit még a fagyasztás előtt aprítógépben, nyersen finomra aprítottam. Péksüteményekhez, pogácsákhoz tettem el sok ilyen kis adagot.
A mostani recept igen egyszerű, és hamar készen is van. Medvehagyma híján kerülhet bele más zöld is.


Hozzávalók

300 g teljes kiőrlésű búzaliszt
250 g zsírszegény tehéntúró
5 g finom tengeri só
1 db tojás
55-60 ml olívaolaj
50 g finomra aprított medvehagyma (nálam még mindig fagyasztott)

a pogácsák tetejére: 1 db kisebb tojás felverve, reszelt sajt és szezámmag ízlés szerint, de nem kötelező


Elkészítés

1 A hozzávalókból gyúrjuk meg a tésztát, - nem is kell pihentetni - és nyújtsuk ki kb. 2 cm vastagságúra, szaggassuk ki belőle a kívánt méretű pogácsákat (nekem 22 db lett), helyezzük őket kivajazott-lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsibe. A tetejüket kenjük le a felvert tojással, reszeljünk rá sajtot és/vagy hintsük meg szezámmaggal.

2 180°-on a sütő középső rácsán 30 perc alatt süssük készre.

2011-01-07

Risotto - maradék tintahalas szószból



Még a múltkori paradicsomos tintahalból megmaradt szószból készült ez a risotto. Olyan jól sikerült a tintahal, hogy a maradék levet  későbbi felhasználásig lefagyasztottam. A legkézenfekvőbb számomra a risotto volt, aminek mi nagy rajongói vagyunk. Talán sokan azt gondolják, hogy nehéz elkészíteni, de ez nem így van. A titka csupán annyi, hogy még rövid időre sem szabad magára hagyni, és ha esetleg nem elsőre sikerülne, akkor sem szabad feladni, újra kell vele próbálkozni. Ha egyszer ráérez az ember, akkor többé nem tudja elrontani... és abbahagyni sem. Könnyen risotto-függő lehet belőle. :-)


Hozzávalók

arborio rizs
tintahal alaplé maradék (vagy ízlés szerint más alaplé)
víz, ha kevés az alaplé
tengeri só
vermouth
vaj
frissen reszelt parmezán
frissen őrölt fekete bors
olívaolaj
finomra aprított vöröshagyma
friss petrezselyem

Általában szemmértékre készül nálam a risotto, annyi folyadékkal amennyit felvesz a kívánt állag eléréséhez. Most a recept kedvéért méregettem, hogy nagyjából miből, mennyit tettem bele. 300 g rizshez 1 dl vermouth, fél liter maradék alaplé, és 6-6,5 dl víz kellett. Főzés közben fűszereztem is.


Elkészítés

A szokásos alaprecept szerint készül. A vöröshagymát kevés olívaolajon megpárolom, hozzádom a rizst, jól összeforgatom, majd mikor már üvegesedik, akkor felöntöm a vermouth-tal. Összekeverem, és az alhohol elpárolgása után elkezdem az alaplével/vízzel apránként felengedni. Ha van elég alaplé, akkor nem nagyon kell ízesíteni, de ha vízzel ki van pótolva, akkor szükséges sózni, borsozni, és aprított petrezselyemmel kiegészíteni.
Mikor a rizs megfőtt, leveszem a tűzről, reszelek bele parmezánt, és egy diónyi vajjal selymesítem.

Azonnal tálalom.

Megjegyzés: Annak ellenére, hogy a risotto előétel, mi szeretjük grillezett tengeri hal mellé is fogyasztani.  

2011-01-05

Sütőtökös-húsos multicolor tészta




Ehhez a színpompás tésztához csakis valamilyen színes társítást tudtam elképzelni. Nekem ilyenkor a sütőtök kézenfekvő, azt pedig legjobban pikánsan és zsályával szeretem. Mivel a zsálya télálló, és nem fedi most a hó sem, ilyenkor is lehet szedni belőle. A tészta szép színeiért a természetes ételszínezékek felelősek: a cékla, pirospaprika, spenót, curry, zeller és tintahal tintája.
Elsőre kacsamellel szerettem volna kombinálni a sütőtököt, de nem volt itthon, így maradt a csirkemell.
Finom ebéd lett belőle, de kíváncsivá tett a kacsamelles-tökmagos verzió is, így azzal is elkészítem majd, amíg még van sütőtök.

Hozzávalók

115 g lilahagyma finomra aprítva
550 g sütőtök apró kockákra darabolva
430 g csirkemell felcsíkozva
4-5 gerezd fokhagyma fokhagymanyomón átpréselve
250 g ricotta vagy zsírszegény tehéntúró
tengeri só
frissen őrölt színes bors
őrölt cayenne-i bors
olívaolaj
egy jó maréknyi friss zsálya
2 ágacska kakukkfű
pirított tökmag vagy dióbél vagy fenyőmag ízlés szerint

multicolor vagy ízlés szerint más tészta



Elkészítés

1 A lilahagymát futtassuk meg egy kevés olívaolajon, majd dobjuk rá a húst, keverjük össze, és süssük kifehéredésig. Ekkor keverjük hozzá a sütőtököt is, sózzuk, s borsozzuk meg, adjunk hozzá 1-2 evőkanálnyi falaprított zsályát, a kakukkfű letépkedett levélkéit, és pároljuk jól össze az egészet.

2 Ezalatt enyhén sós-olívaolajas vízben főzzük a tésztát al dente-re. Egy kisebb serpenyőben hevítsünk fel egy löket olívaolajat, és süssük át rajta az egész zsályaleveleket, a magvakkal együtt.

3 Mikor a sütőtök már pépes állagú és a hús is megfőtt, akkor keverjük hozzá a túrót és ha kell, akkor finomítsunk az ízesítésen, végül főzzük össze pár perc alatt az egészet.

Tálaljuk a sütőtökös húst a tészta mellé, a pirított zsályalevelekkel és a magokkal.


Tipp: Húsmentesen a vegeteriánusoknak is a kedvére való lehet, vagy soványabb változatban, túró nélkül is elkészíthetjük.

2011-01-04

Diéta vagy életmód?

Diéta?



Vagy életmód?
kép innen


Az adta az apropóját ennek a bejegyzésnek, hogy a közelmúltban egy bizonyos diétára buzdító oldalon, a módszerrel nem egyetértő véleményt nyilvánítottam, és észrevételeket tettem. Mint ahogy előre sejtettem, kizárólag negatív, sőt, egyenesen a személyemet sértő reakciókat kaptam vissza.

Ezért leírom itt, a saját bogomban a saját véleményemet, a tapasztalataimat, ami talán sokaknak hasznára fog válni, ellenben biztosan lesznek olyanok, akiknek nem fog tetszeni.

Szeretném leszögezni az elején, hogy nem szánom senkinek sem személyes kritikának, nem áll szándékomban senkit megsérteni. Ez az én véleményem az egészségmegőrzésről, az életről, az étrendről, és az életmódomról. Ebben hiszek, és ezt javaslom mindenkinek. 
Szerencsére nem tartozom és nem is tartoztam a túlsúlyos emberek közé, így nem a túlsúlytól megszabadult történetemet írom le.
Lehet azt mondani, hogy „szerencsés alkat valaki” vagy azzal a kifogással élni, hogy: „sajnos én örököltem a hajlamot, a családban mindenki túlsúlyos”, ám én általánosságban véve ebben nem hiszek. Az én családom több tagja is túlsúlyos (rájuk nem én főzök), és abból amit látok, mindez a helytelen és mértéktelen táplálkozásra vezethető vissza, nem is kérdéses.

Természetesen a túlsúly nem mindig a nem megfelelő étrendből adódik (nagyobb az energiabevitel mint az energiafelhasználás), bizonyos esetekben lehet genetikai, hormonális vagy gyógyszer okozta is az elhízás. A legtöbb esetben azonban mégiscsak az étrend okolható a nem kívánt kilókért.

Az átlag magyar ember – tisztelet a kivételnek - nagyon sok zsíros húst fogyaszt (ide értem a füstölt szalonnát, a zsírszalonnát, kolbászokat, virsliket, felvágottakat is), mértéktelenül eszik bő napraforgóolajon kisütött ételeket (húst, sajtot, gombát, karfiolt, lángost, burgonyát stb.), rengeteg cukrozott, mindenféle mesterséges színezékekkel, ízfokozókkal dúsitott ételeket, kilószámra fogyaszt finomított kristálycukorból, és margarinból készített süteményeket, leveles tésztát, alig vagy egyáltalán nem fogyaszt halat (a 2010-es évben a magyar lakosság egy főre jutó átlag halfogyasztása 4 kg (!) volt), kevés zöldséget és gyümölcsöt eszik, és kevés testmozgást végez.
Az alacsony halfogyasztás egy része érthető, a magyarok nagy része állítja, hogy nem szereti a halat. Miért is? Talán mert szálkás. És ez részben igaz is; a tavi vagy a folyami halaink valóban szálkásak, a ponty nagyon zsíros, sok tóban fogott hal iszap ízű, és a balatoni emlékeinkben főként a száraz , de olajban úszkáló hekk él. És nem vagyunk hozzászokva a halfogyasztáshoz, ami szerintem betudható annak, hogy sajnos nincsen tengerünk.
A tengeri hal egészen más, elég csak egy kis tengeri sóval meghinteni, grillezni és már fogyasztható is. Tudom, hogy még mindig nem olyan egyszerű itthon halakhoz hozzájutni, de egyre több helyen, és egyre nagyobb a választék, és azért nem csak őrületes, hanem jutányos áron is hozzá lehet jutni. Hosszú távon pedig megéri a befektetés, hiszen az egészségünkről van szó. A „nem szeretem” pedig ne legyen mentség.
Még valami; az emberek nagy része kevés folyadékot is iszik. Én személy szerint ismerek olyan embert aki ferdén nézett rám, mikor a nyári nagy melegben (vagy máskor) vízzel kínáltam, mondván, hogy „nem szereti” és soha nem is iszik (!). És gyümölcsöt sem. Meg a zöldséget sem. Akkor mit eszik és mit iszik? Nem az egészségtelen életmód miatt hízik véletlenül?

Hiszem, hogy azok vagyunk, amit megeszünk, vagy ha úgy tetszik, akkor azzá leszünk, amit megeszünk. Véleményem szerint a diéta nem megoldás. Életmódot kell váltani, és egészséges életmódra kell nevelni a gyermekeket is.

Diétával – bármilyennel -, a szervezetük sanyargatása és megtévesztése mellett, néhány embernek sikerül „ledobnia” x kg-ot, de a diéta befejeztével legtöbbször visszatérnek – tisztelet a kivételnek - a korábban megszokott és fogyasztott étkekhez, és velük együtt lassan, de biztosan a plusz kilókhoz is, majd vele együtt az egészségügyi problémákhoz is.

Az energiaszükségletet az alapanyagcsere és a fizikai tevékenység határozza meg. Ha „nem csinálunk semmit”, mert például ülőmunkát végzünk, tv-t nézünk, álldogálunk, szervezetünk akkor is dolgozik. A nyugalmi anyagcserére a teljes energiafelvétel bő 70%-a fordítódik, ilyenkor a szervezet legnagyobb felhasználói az agy, az izmok és a máj.
A sejtszintű folyamatoktól a szervek működéséig minden, így pl. a szívverés, az emésztés, sőt a verejtékezés is energiát igényel. Ez az alapanyagcsere. Az alapanyagcsere energiaigénye egyénenként különböző, ez pedig függ az energiafelvétel nagyságától, illetve az ember testtömegétől.
Minél nagyobb a zsírmentes testtömeg, alapanyagcseréjéhez annál több energia szükséges. Ezért aztán a a férfiak esetében az alapanyagcsere energiafelhasználása 5-10%-kal meghaladja a nőkét, de az energiaigény időben is változik: az életkor előrehaladtával tízévenként 2-3%-kal csökken. Különböző állapotok befolyásolják, (például a menstruációs időszak, a lázas állapot, az alvás), és számos hormonális változás is befolyásolja (például a pajzsmirigy hormonjai). Az alapanyagcseréhez, vagyis a létfenntartáshoz szükséges energiát a szervezet mindig megpróbálja előállítani. Amikor valaki diétázik és kisebb az energiafelvétele a szervezet lelassítja az alapanyagcserét, hogy a bevitt kevés energiából is biztosítsa az életben maradást. Ezért aztán, amikor leállunk a diétával még a normális mennyiségű ételtől is hízni kezdünk, mert az energiafelhasználás egyik komponense (az alapanyagcsere) már jóval kevesebb energiát igényel.

Én a „szétválasztott” vagy 90 napos diétában sem hiszek. Ha valaki például húsmentes napot tart, de megeszik egy, vagy több adag sajtos-tejfölös tésztát, amit esetleg előzőleg még olajjal is meglocsolt, hogy nehogy összeragadjon, az nem hiheti, hogy le fog fogyni (sajtok általában 40%-os míg a sima tejföl 20%-os zsírtartalomú), de az sem aki fogyasztó teát iszik, mellé pedig megeszik egy jó nagy adag extra édes-margarinos süteményt. Nevetséges, nem?
Nagyon hasznos olvasmány található itt, a Vitaminszigeten a 90 napos diéta megcáfolásáról.

Nem az evésről kell leszokni, vagy annyira lecsökkenteni az étkezések számát, hogy hosszú (5-6) órán keresztül éheztessék magukat az emberek, hanem az étrenden kell változtatni. A fogyni vágyóknak az egészségtelen élelmiszereket kell egészségesre lecserélnie, a hízlaló élelmiszereket csökkenteni, elhagyni, vagy kevésbé hízlalóra cserélni, és mértékletesen étkezni.
Ez egy életmód, nem diéta. Nem egy csodamódszer, ahol 1-2 hónap alatt meg lehet szabadulni a hosszú évek alatt felszedett kilóktól, de érdemes változtatni, mert ez egy hosszú távú befektetés, és meglesz a gyümölcse.
A testsúlyt megtartani kívánó, vagy egyszerűen az egészségesen élni akaró embereknek is követnie érdemes. Mindemellett pedig fontos a megfelelő mennyiségű folyadék (főként szénsavmentes ásványvíz, vagy kiváló minőségű csapvíz, cukrozatlan tea, 100%-os gyümölcslé akár vízzel higítva) fogyasztása, és a rendszeres testmozgás is.

Bővebben már írtam itt az egészségtelen élelmiszerekről, és javaslatokat tettem a helyettesítésükre, illetve részleteztem azt is, hogy miért is fontos megtenni ezeket a lépéseket az egészségünk érdekében.

Szeretném még leszögezni, hogy az egészséges étrend alapja az az, hogy minőségi alapanyagokból, egészséges módon készítsük el az ételt.
Példának okáért éppen tegnap néztem Jamie Oliver egyik DVD-jét, amiben feltöltődés és tanulás céljából utazza körbe Olaszországot. Ellátogat Pugliába is - amely az ország egyik legszegényebb régiója -, hogy megtudja hogyan étkezik a szegényebb réteg. (jav.: egészen pontosan egy pugliai faluban jár) Meglepettségére és legnagyobb megelégedettségére a szegényebb emberek is egészséges étrendet folytatnak ott is; a gyermekek ismerik és szeretik a zöldségeket, gyümölcsöket, a közétkeztetés az iskolában jobb nem is lehetne, csak egyfajta ebéd van, de az minőségi. Törvény írja elő a bio alapanyagok felhasználását, és tilos hamburgert vagy olajban kisütött ételeket adni a gyermekeknek a helyi iskolában. Abban a faluban állítják az olaszok, hogy a hamburger a McDonaldsba való. Volt is náluk egy ilyen étterem, de érdeklődés hiányában 3 hónap nyitvatartás után be kellett zárni.
Érdemes elgondolkodni ezen.

Talán sokan tudják már, de mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a mediterrán étrendet az UNESCO kulturális örökség védelmével foglalkozó kormányközi bizottsága 2010 őszén a világörökség részévé nyilvánította.
Nem véletlenül. A mediterrán étrend sok olívaolajat, gabonát, zöldséget, friss és aszalt gyümölcsöt, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, halat, húst tartalmaz. Vörös húsból készült étel csak ritkán kerül az asztalra. Hetenként legfeljebb négy tojást fogyasztása, és a mérsékelt borivás is alapvető eleme a diétának. (kb. napi 2 dl főként száraz vörösbor)

Az olaszok - a milánói menedzsertől a nápolyi halászig - a harmadik évezred elején többnyire még mindig azt eszik, ami frissen, abban az idényben a közelükben terem. A háziasszonyok nagy része a piacon kistermelőktől vásárol, és abból a bazsalikomból csippent le, amely cserépben a teraszán zöldül. És mindezt anélkül, hogy reggeltől estig azt ismételgetnék magukban, hogy a mediterrán konyha hagyományát ápolják.
„A mediterrán étrend teszi azt, hogy az olasz férfiak átlagéletkora 78 év feletti, a nőké 84. A British Medical Journal szaklap írta, hogy azzal, amit Itáliában eszünk, 13 százalékkal csökken a Parkinson- és az Alzheimer-kórban való megbetegedés veszélye, 9 százalékkal pedig a szív- és érrendszeri panaszoké" - olvasható a Coldiretti honlapján.

Mindez nem csak az Olaszországra érvényes, hanem a többi mediterrán étrendű országra; Portugáliára, Spanyolországra, Franciaországra, Görögországra, Ciprusra, Marokkóra vagy Máltára is.

Mindennapi testmozgás és megfelelő folyadékfogyasztás mellett, együnk jó alapanyagokból egészségesen elkészített ételeket, de mértékkel, mert jóból is megárt a sok!


Néhány felhasznált forrásom:
UNESCO
A szénhidrátok és a fizikai aktivitás
Netambulancia.hu

2011-01-01

A 12 kedvenc receptem 2010-ből

2010-ből, havonként egy-egy receptet kiválasztva állítottam össze ezt a listát a azon receptjeim közül, amelyeket nagyon szeretünk, vagy rendszeresen elkészítek, és méltóan képviselik a Top tizenkettőnket. Voltak olyan hónapok ahol tényleg nehéz volt a választás, mert több, számunkra kedves étel is szerepel benne, máskor pedig nem is volt kétséges, hogy melyik recept a befutó.
Íme a Top 12:

JANUÁR

Croissant - szigorúan leveles tészta nélkül


FEBRUÁR




MÁRCIUS




ÁPRILIS

Açorda de camarão -még egy portugál étel



MÁJUS





JÚNIUS




JÚLIUS



AUGUSZTUS



SZEPTEMBER




OKTÓBER





NOVEMBER




DECEMBER