2010-11-25

Zöldségekkel együtt sült pisztráng


Ezt a sült pisztrángot a kertemben még megtalálható zöldségek és zöldfűszerek keverékével töltöttem meg. Elég bizarr színe lett a céklától a sütőedényben keletkezett lének, de az ízek csodásak voltak így együtt.


Hozzávalók mennyiségek nélkül

személyenként 1-1 megtisztított, friss vagy fagyasztott pisztráng / vagy más egész hal
cékla, sárgarépa, újhagyma a zöld részével együtt vékony csíkokra vágva
sok fokhagyma, gerezdjei félig bevágva
apró kelbimbók (a nagyobbacskák kettévágva)
sok pertezselyem, kakukkfű, rozmaring, borsikafű felaprítva
tengeri só
extra szűz olívaolaj

A zöldségeket jól összekevertem a zöldfűszerekkel, a halakat papírtörlővel áttöröltem, beirdaltam, gyengén besóztam, és megtöltöttem őket a zöldségekkel. Egy jénai tálba fektettem a halakat, a megmaradt zöldségeket mellettük ill. alattuk elhelyeztem és 180°-os sütőben 25-30 perc alatt sütöttem készre. 

Párolt fehér rizst is tálaltam a pisztráng mellé, de ha sok a zöldség akkor elhagyható.

2010-11-24

Smoothie



Ha van olyan, hogy smoothie alaprecept, akkor most az következik.

Egészséges és finom ital, legyen reggelire, tízóraira, vagy csak úgy napközben fogyasztva.
Nekem nagyon bejön a narancs-banán-tej-joghurt párosítás mézzel, hozzá valamilyen más gyümölccsel kiegészítve, netán fahéjjal vagy kardamommal ízesítve.


Hozzávalók

1 db érett banán
2 dl frissen facsart narancslé vagy 100 %-os narancslé
4 "jégkockányi" epervelő vagy egy maréknyi más piros gyümölcs / mangó / sárgadinnye vagy ízlés szerinti gyümölcs, de az sem árt ha fagyasztott
175 ml natúr joghurt
1,5-2 dl 0,5 %-os tej (vagy 1,5 %-os)
1 ek méz (nálam ibolyás akácméz)


Elkészítés

Turmixgépben vagy egy jó botmixerrel turmixoljunk mindent össze. Azonnal fogyasztható, de egy napig el lehet tárolni a hűtőben is.

2010-11-22

Jardineira de borrego - Bárány kertészné módra

Most báránybordából készült, és isteni finom lett. Nem is csoda, hiszen a szabadon legelő, bio kukoricát fogyasztó báránytól nem is vártam mást.  A többi hozzávaló nagy része pedig saját termés, ami eleve önmagáért beszél! A bárányhús alapvetően eléggé zsíros hús, de azért ezt a problémát elég jól megoldottam főzés közben.


Hozzávalók
kb. 4 személyre, bordából

1,5 kg bárányborda feldarabolva / vagy a bárány más része, de készülhet marha vagy borjúhúsból is
150 g vöröshagyma finomra aprítva
450 g burgonya nagyobb kockákra vágva
275 g sárgarépa nem túl vékony karikákra vágva
400 g fagyasztott (vagy friss) zöldborsó
2 dl száraz fehérbor
1/2 l víz
150 g paradicsompüré (vagy paradicsom felaprítva)
3 maréknyi zöldpetrezselyem finomra aprítva
6 gerezd fokhagyma, 3 a vöröshagymával finomra aprítva, a másik 3 pedig félretéve
1 db babérlevél
tengeri só
frissen őrölt fekete bors
kb. 1 ek édesnemes pirospaprikapor


Elkészítés

1 A báránybordát egy nagyobb lábasban süssük elő nagyjából 15 percen keresztül, és a belőle kisült zsírt öntsük ki. Keverjük hozzá a 3 gerezd fokhagymával összekevert vöröshagymát, forgassuk össze, és pároljuk így pár percig. Húzzuk le a tűzről, hintsük meg a pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk meg, dobjuk bele a babérlevelet, és 2 maréknyi petrezselymet is. Forgassuk össze és öntsük fel a borral. Miután elpárolgott az alkohol, öntsük hozzá a paradicsompürét is, forraljuk fel, majd lefedve, közepes hőfokon rotyogtassuk min. 1,5-2 órán át, a felhasznált hústól függően.
Fővés közben öntsük hozzá a vizet is, és egy nagy kanállat többször is merjük le a felesleges zsiradékot az ételről.
2 Mikor a hús már majdnem megpuhult, akkor adjuk hozzá a sárgarépát és főzzük tovább még 10 percig, majd a burgonyát hozzáadva, újjabb 5-10 percig, legvégül a borsót hozzáadva - időnként megkevergetve -fejezzük be a főzést.
Amikor a burgonya belekerül az ételbe, akkor adjuk hozzá a maradék 3 gerezd fokhagymát is fokhagymanyomón átpéselve, és még egy maréknyi petrezselymet.


Kész is van, jó étvágyat hozzá!

Megjegyzés: Ha száraz húsból készítjük az ételt, akkor a hagymákat először egy kevés olívaolajon futtassuk meg és utána forgassuk bele a húst.
Nem borda, hanem színhús felhasználásakor értelemszerűen növeljük a zöldségek mennyiségét, vagy a fent megadott mennységhez számítsunk 1 kg húst.

2010-11-20

Petrezselymes tengeri süllő



Újjabb halas étel a gyors, finom, és egészséges receptek közül.
A kiskertemben van még rengeteg petrezselyem ami sürgős felhasználást igényel még a nagy hidegek előtt, ezért  sütöttem ezt a halat.  Mondhatni, előbb is eszembe juthatott volna!

Hozzávalók
2 személyre

2 db tengeri süllő megtisztítva / személyenként nagyjából 350 g
jó két maréknyi petrezselyem finomra aprítva
1 db kisebb citrom kifacsart leve
1 egész fej fokhagyma, gerezdjei fokhagymanyomón átpréselve
durva tengeri só
3-4 ek olívaolaj

Elkészítés

Keverjük össze a fokhagymát és a citromlevet a petrezselyemmel. A halakat töröljük ár papírtörlővel, irdaljuk be mindkét oldalán, majd dörzsöljük jól be a petrezselymes keverékkel. A halak belső üregébe is tegyünk bőségesen! Sózzuk meg finoman, és fektessük egy jénai tálba. Csorgassunk rájuk egy kis olívaolajat, majd 190°-os sütőben 20 perc alatt lefedés nélkül süssük készre.
Nem árt a halnak, ha a sütés 2. felében átkapcsoljuk grill funkcióra a sütőt.

Köretknek valamilyen zöldségpürét javaslok mellé.

2010-11-17

Diós-birsalmás, burgonyával sült karfiol


Ezt a köretet grillezett lazacszelet mellé találtam ki. A párolt karfiol burgonyával keverve volt az alap elképzelésem, a készítés közben pedig jött magától a többi.
Pár napja megmaradt egy kevés darált dióm, és birsalmalekvárt is készítettem a napokban. A karfiolhoz kevertem a dióból és eszembe jutott, hogy a dióhoz pedig iszonyúan jól  illik a birsalma. Gondoltam, hogy a karfiol sem fogja bánni.

És igazam lett! Isteni köret kerekedett belőlük, a Férjem szerint vadhúsok mellé is kiváló lehet. Legközelebb kipróbáljuk azzal is.
Volt egy kedves vendégünk is ebédre, neki is nagyon bejöttek az ízek, szerinte pedig valamilyen fehér hússal együtt sütve is ki kellene próbálni.
Ezek után úgy gondolom, hogy ez egy sokoldalú köret lett, amivel érdemes kísérletezni.

A birsalmalekvárról annyit, hogy 2 kg birsalmához kb. 200 g nádcukrot használtam fel. Összefőztem, turmixoltam, és üvegtálkákba raktam, most hűtőben tárolom. Igazán sűrű az állaga, olyan amiben megáll a kanál, de nem szilárd, nem lehet szeletelni mint a birsalmasajtot.
Egyébként így, kevés cukorral készítem az összes lekváramat. Epret, sárgabarackot, faepret, meggyet, szilvát... Apropó, szilvát csak magában is tettem el idén, gondoltam, hogyha a paradicsompüré is tökéletesenn eláll tartósítószer nélkül, akkor a szilvapüré miért ne tenné? 3 hónap elteltével még jók. :-)
Főzés, turmixolás után kis üvegekbe teszem a lekvárokat, 10 percre fejre állítom őket, hogy vákum keletkezzen, és 2 napig hagyom szárazdunsztban kihűlni.
Ez a módszer nekem eddig bevált.

És akkor jöjjön a recept:

Hozzávalók

500 g karfiol rózsáira szedve és apróra vágva a szárával együtt
500 g burgonya apró kockákra vágva
2 dl 20%-os főzőtejszín
1 db vöröshagyma felaprítva kevés olívaolajon megpárolva
1 db tojás
50 g őrölt dió + még egy kevés a tetejére
200 g birsalmalekvár
Fűszerek: frissen őrölt fehér bors, tengeri só, őrölt szerecsendió szolidan ízesítve

Elkészítése könnyű. Enyhén sós vízben pároljuk meg közepesen a karfiolt a burgonyával együtt, szűrjük le, majd ha egy kissé kihűlt, akkor keverjük hozzá a többi hozzávalót is, és finoman ízesítsük.

Tegyük a „pürét” egy jénai tálba, hintsük meg dióval, és 185°-os sütőben, felülről a 2. rácson süssük egy órán keresztül.

Ennyi! Ugye milyen egyszerű?

Jó tudni a citrusok héjáról, mielőtt fogyasztásra feldolgoznánk




Karácsonyhoz közeledve egyre több olyan recepttel lehet találkozni, amibe kerül valamilyen citrus héja is. Legyen az édesség, lekvár, főétel vagy bármi más, egyre többen és többször fogyasztják/fogyasztjuk a citrusok héját.

Igen ám, de van-e fogalma arról mindenkinek, hogy mi az ára annak, hogy egy citrom, vagy egy narancs hetekig elálljon, megőrizze szépségét?

Természetesen a vegyszeres kezelés. Növényvédő és gombaölő szerek használata.

A citrusfélékhez leggyakrabban használt gombaölő szerek egy csoportja az aromás szénhidrogénekhez tartozik, mint a bifenil (E230), az orto-fenil-fenol (E231),és a nátrium-orto-fenil-fenolát (E232). Gyakran használják még a tiabendazolt (E233), az imazalil nevű növényvédőszert, és a prokloláz nevű gombaölőszert is.

A bifenil biológiai hatása: megakadályozza a penészgombák növekedését, ezért az élelmiszeriparban tartósítószerként alkalmazzák (E-száma E230, általában az E231-gyel, az E232-vel és az E233-el kombinálva szokták használni), elsősorban citrusfélék szállítása során. Közepesen mérgező, de biológiailag lebontható nem mérgező összetevőkre.

A nátrium-orto-fenil-fenolát vagy nátriumofenilfenol vegyület igen hatásos a penészgombák és a baktériumok ellen. A citrusgyümölcsöket ezzel a tartósítószerrel kezelik, hogy megvédjék a betegségektől. A gyümölcsöket először nátriumortofenilfenolát-oldatba mártják, majd tiszta vízzel leöblítik. E gyümölcsök héja ettől kezdve nem alkalmas fogyasztásra.


A tiabenzadol a banán penészgomba elleni védőanyaga. Ezen kívül orvosság is, amelyet kiegészítőleg, peszticidként is felhasználnak. Az egerekkel folytatott kísérletek veseártalmat és fejlődési rendellenességet jeleztek.



Összegezve: A citrusokban legtöbbször (majdnem mindig) kimutahatóak vegyszermaradékok, ezért a nem garantáltan vegyszermentes citrom, narancs, mandarin... stb. héját nem ajánlatos elfogyasztani, vagy süteményekbe felhasználni, esetleg alkoholba áztatni, annál is inkább mert a szerves növényvédő szerek alkoholban jól oldódnak.

Hámozáskor könnyen átvihetjük kezünkkel a vegyszermaradványokat a gyümölcshúsra, ezért  legjobb, ha előtte mind a citrusokat, mind a banánt alaposan megmossuk, majd evés előtt a kezünket is!

Akit jobban érdekel a téma, itt talál egy cikket a gyümölcsök és a zöldségek szennyezettségéről, hogy miből érdemes a biót választani, és tájékozódást kaphat a legbiztonságosabb termékekről is.
Mindenesetre a legjobb amit tehetünk - ha módunkban áll - egy termő citromfa beszerzése.


A témáról egy nagyon jó cikket találtam a Biokosár online magazinban, Déligyümölcsök, nem kis kockázattal” címmel, olyan érdekességekkel, mint például a bio-citromültetvények védelme. A bioültetvényken a citromok legveszélyesebb kártevője; a gyapjas citromtetű ellen vegyszerek helyett az ausztrál katicabogárral, és annak a lárvájával védekeznek, amelynek a kedvenc eledele éppen az említett tetű. Tovább...

forrásaim: tudatosvasarlo.hu
Wikipédia, bifenil
ketesaruk.hu



update: A Biobarlang webshopban találtam bio citromot 800 Ft/kg, bio cukrozott citromhéjat 100g-os csomagban 705Ft-ért, és 4 kg liszthez elegendő 100%-os citromolajat 1080Ft-ért.


Önmagam megnyugtatására, és hogy biztos forrásból korrekt információt tudjak nyújtani, felkerestem a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.-t azzal a kérdésemmel, hogy a bio termesztésű citrusok héja valóban biztonsággal fogyasztható-e, és hogy a szállításuk során teljesen kizárható-e, hogy esetleg valamilyen kezelésben részesüljenek.
A Kft. munkatársától, Bánfi Brigittától a következő megerősítést kaptam: 
 „Megerősítem, hogy a biocitrusok héját nem kezelik gombaölő/rothadásgátló szerekkel, azok héja biztonsággal elfogyasztható. Hiába termesztenék a gyümölcsöt a bio előírásoknak megfelelően, ha lekezelik a héját, nem lehet bio.”


Innentől fogva én nyugodt szívvel fogyasztom a biocitrusok héját, a tájékoztatást pedig még egyszer nagyon köszönöm Bánfi Brigittának.

2010-11-15

Kakaós tésztájú almás pite

Azonkívül, hogy mennyire finom, még azt érdemes tudni erről a pitéről, hogy nem szeletelhető annyira szabályosan mint az almás piték általában, ami betudható annak, hogy én az átlagosnál kevesebb zsiradékkal és cukorral készítem.
Valamivel több sütőpor biztosan "javítana" az állagán, de mi így szeretjük.








Hozzávalók
a tésztához:
300 g teljes kiőrlésű búzaliszt
200 g sima búzaliszt
15 g nádcukor
1 kis csipet só
15 g natúr kakaópor
100 g hideg vaj
2 db tojás + egy kicsi a kenéshez
kb. 50-75 ml hideg víz  / vagy tejföl ízlés szerint      
6 g sütőpor

a töltelékhez:
1111 g alma meghámozva és lereszelve (ez a súly a már lereszelt almáé volt)
45 g nádcukor
őrölt fahéj ízlés szerint
kb. 100 g darált dió


Elkészítés

1 A liszteket a cukorral, sütőporral, kakaóval, csipet sóval keverjük össze, majd morzsoljuk össze vele a vajat. Üssük bele a tojásokat és adjunk hozzá annyi hideg vizet (vagy tejfölt) amennyivel összeáll, de nem ragad a tészta. Tekerjük be fóliába és tegyük fél órára a hűtőbe.

2 Közben keverjük össze a cukrot a reszelt almával és hintsük meg bőségesen fahéjjal is. Tegyük egy serpenyőbe és pároljuk meg. Mikor már pépes az állaga, akkor jó. Tegyük félre.

3 A tésztát válasszuk 2 részre, - amelyik alulra kerül majd, az legyen egy kicsivel nagyobb - és nyújtsunk ki őket. Egy 25 cm átmérőjű piteformát vékonyan vajazzunk ki, fektessük bele a nagyobbik tésztát, úgy, hogy a forma oldalán is legyen belőle.

4 Hintsük a dió nagy részét a tésztára, majd öntsük rá az almát, simítsuk el. Tegyük a tetejére a másik tésztalapot is. Szurkáljuk meg villával, vagy késsel ejtsünk kis bevágásokat rajta. Kenjük le tojással és szórjuk rá a maradék diót is.

5 180°-os sütőben alulról a második rácson süssük 40-45 percig. + 10 perc sütő kikapcsolása után.

Tipp: az esetleg visszamaradt tésztát nyújtsuk ki egészen vékonyra, és szaggassunk belőle például virágformákat, és ezzel díszítsük a pite tetejét.


Ajánlom még ezt a csokoládés almatortát is.

2010-11-14

Nagyon sütőtökös, rizses sütemény - és XXXVIII. VKF!






Ha valaki szereti a nem túl édes sütőtökös édességet, ami akár tízóraira vagy uzsonnára is bűntudat nélkül fogyasztató, akkor ez a recept éppen neki való.
Amennyiben pedig bio alapanyagok felhasználásával készül, akkor a XXXVIII. VKF! forduló, Edó által kiírt témájának is pont megfelel.


Hozzávalók

660 g sütőtök nagylyukú reszelőn lereszelve
330 g alma nagylyukú reszelőn lereszelve
3 db tojás
60 g sovány tej
180 g tönkölyliszt
fahéj
kardamom
70 g rizspehely
kb. 60 g nádcukor


Elkészítés

1 A sütőtököt és az almát csepegtessük le, illetve facsarjuk ki kézzel a levét. Tegyük egy nagyobb keverőtálba és dolgozzuk össze a cukorral, tojásokkal és a tejjel.
A liszthez keverjünk ízlés szerint fahéjat és kardamomot, keverjük össze a sütőtökös eleggyel, végül forgassuk bele a rizspelyhet is.
3 Ez a mennyiség éppen belefér egy 25×18×4 cm-es tepsibe, simítsuk bele a masszát, tetejét szórjuk meg rizspehellyel, és 190°-os sütőben 50-60 perc alatt süssük készre. Tűpróba szükséges!


Megjegyzés: Előzőleg sütőpapírral kibéleltem a tepsit, de erre nincs igazán szükség, mert úgyis elázik a papír a sütemény nedvességtartalmától, és nem is ragad le.

2010-11-08

Vadlazacfilé spenótos lencsesalátával

Azt eddig is tudtam, hogy a spenót és a lazac szeretik egymást, de azt még nem, hogy lencsével kiegészítve milyen remek hármast alkotnak.
Nálunk ezentúl visszatérő fogás lesz, az már biztos.



Hozzávalók 4 személyre

4 szelet vadlazacfilé
tengeri só
frissen őrölt színes bors
250 g zöld lencse
250 g friss spenót julienne-re vágva
4 nagyobb gerezd fokhagyma fokhagymanyomón átpréselve 
150 g natúr joghurt
1 db babérlevél
zöldfűszerek: snidling, menta, kakukkfű, petrezselyem, oregánó finomra aprítva
olívaolaj


Elkészítés

1 Enyhén sós vízben a babérlevéllel együtt főzzük meg a lencsét. A lazacfilélet sózzuk és borsozzuk meg, majd tegyük félre.

2 Miután a lencse megfőtt, szűrjük le és öntsük egy nagyobb tálba. Kevés olívaolajon süssük át a lazacfilétet, majd ugyanabba a serpenyőbe tegyük a fokhagymát és pár másodperc után dobjuk rá a felaprírott spenótot is. Forgassuk össze a fokhagymával, majd 2 perc alatt pároljuk meg.

3 Keverjük a spenótot a lencséhez, ízesítsük a zöldfűszerekkel, keverjük hozzá a joghurtot is, és tálaljuk a halfilé mellé.


Tipp: Ez a saláta adag 4-6 személyre is elég, de ha más köretet - például párolt rizst - is adnánk a hal mellé, akkor elegendő kisebb adag saláta is.

Hidegen fogyasztva, vagy sült húsok mellé is jó választás a lencsesaláta.

2010-11-07

A mindennapi kenyerünk, és XXXVIII. VKF!

Lassan egy éve magam sütöm a kenyeret, ez idő alatt és sok kísérletezés után született meg ez a számunkra tökéletes kenyér.

Kenyérsütőgép nélkül készül, a tésztáját kézzel gyúrom be, és sütőben sütöm meg.
Már régen kiérdemelte, hogy felkerüljön ide a receptje, és másokkal is megosszam. Nem teszek bele sem aszkorbinsavat, sem öregtésztát, bármikor neki lehet állni az elkészítésének, és másnaposan, de még a 3 naposan is élvezhető, puha marad.

Ellentétben azzal amit sokan gondolnak, egyáltalán nem macerás az elkészítése, pár perc alatt össze lehet dobni, csupán a kelesztési és a sülési idővel hosszabbodik meg a készítési ideje, ezalatt egyszer kell formázni a már megkelt tésztát, és áthelyezni a sütőedénybe.





És íme az én kenyér receptem:
Tényleg fantasztikus!

Hozzávalók

600 g teljes kiőrlésű búzaliszt
300 g fehér búzaliszt
100 g magvak, ami nálam napraforgó-, len-, és szezámmag egyenlő arányban + valamennyi a kenyér tetejére
15 g finom tengeri só
6 dl meleg, de nem forró víz
30 g friss élesztő
kb. 15 g nádcukor

Itt szeretnék néhány szót szólni a bioalapanyagok mellett. Eleinte sima lisztből és magvakkal sütöttem a kenyeret, de néhány hónapja már kizárólag biohozzávalókból készítem. A bioliszteknek meglepően más az illata, a tapintása, mint a sima liszteknek. A magvak illata úgyszintén egészen más, összehasonlítva a sima magvakkal, így természetes, hogy nagyságrendekkel jobb kenyér is készíthető belőlük.
Ezzel nem a sima lisztek ellensége vagyok, csak ez velük a tapasztalatom.

Ez a kenyér jóval laktatóbb is a sima házi jellegű kenyérnél és talán mondanom sem kell, hogy egészséges is. Mellesleg éppen jól beleillik Edó XXXVIII. VKF! Reformételek kiírásába, a kiváló témához pedig ezúton is gratulálok!  (VKF: Vigyázz!Kész!Főzz! vagyis egy virtuális kulináris játék)


Elkészítés

1 A meleg vízben oldjuk fel az élesztőt a cukorral együtt.
2 A liszteket, magvakat és a sót keverjük jól össze, majd az élesztős vízzel gyúrjunk belőle tésztát. Ha esetleg ragadna egy kicsit, akkor adjunk még hozzá egy kevés lisztet. Tegyük egy tiszta konyharuhával lefedett tálba, majd kelesszük huzatmentes, langyos helyen kb. egy órán át, vagy míg a duplájára kel a tészta.
Én ilyenkor a kandalló előtt szoktam keleszteni, vagy napsütötte ablakban, nyáron pedig a szabadban, vagy egyszerűen szobahőmérsékleten.
3 Ha a tészta megkelt, lisztes kézzel gyúrjuk át, formázzunk belőle kerek vagy hosszúkás cipót, és tegyük egy kivajazott-lisztezett hőálló tálba, tetején ejtsünk 3 bevágást, hogy könnyebben keljen.
Kelesszük ismét a duplájára. (én a Pataki kerámiaedény tetejét használom a kenyérsütéshez)
Tehetjük ezt 30°-ra előmelegített sütőben, ahol nagyjából fél óra alatt meg is kel.
4 A 2. kelés után permetezzük be vízzel a kenyér tetejét, szórjuk meg magvakkal, majd ismét permetezzük le vízzel.
5 175°-os sütőben, a legalsó rácson 40 perc alatt süssük készre a kenyeret.

Én a sütő kikapcsolása után kb. 5 perc elteltével veszem csak ki a kenyeret, rácsra teszem és újra lepermetezem vízzel.

Néhány fázisfotó:








További variációk, amelyeket készíteni szoktam:

- A 6 dl vízből 2 dl-t sörrel helyettesítek, ezzel gyorsabban kel a kenyér és igazán aromás lesz tőle.
(általában maradék sör)

- A 6 dl vízből 2 dl-t paradicsomlével helyettesítek, illetve a paradicsomeltevésből visszamaradt szárított paradicsomhéjjal turbózom fel a lisztkeveréket. Ha ez nincs, akkor tökéletesen megfelel az aszalt paradicsom is.

- Búzaliszt helyett rozslisztet is szoktam használni, abból nem kel meg annyira a kenyér, és valamivel tovább is kell sütni. (kb. 15 perc)

- Ha éppen nincs teljes kiőrlészű liszt a kezem ügyében, akkor a sima lisztet búzakorpával vagy szárított búzacsírával szoktam kiegészíteni.

Medvehagymás-lenmagos burgonyapogácsa

Elővettem egy kis tavaszt a fagyasztóból, és mi sült ki belőle?







Hát medvehagymás pogácsa!
Nagyon jól esett, és tényleg megérte annyit szedni-előkészíteni-bezacskózni belőle még a tavasszal.

Hozzávalók két nagy tepsi pogácsához

400 g főtt, áttört burgonya (vagy megmaradt püré)
22 g friss élesztő
5 g nádcukor
1,5 dl kézmeleg sovány tej
100 g szobahőmérsékletű vaj
50 g friss (fagyasztott) medvehagyma finomra aprítva
1 db nagy tanyasi tojás
25 g lenmag
300 g teljes kiőrlésű búzaliszt
200 g fehér búzaliszt
kb. 15 g tengeri só
25 g reszelt ementáli sajt, plusz valamennyi a pogácsák tetejére


Elkészítés

1 Futtassuk fel az élesztőt a cukorral együtt a tejben, és minden további hozzávaló felhasználásával gyúrjunk tésztát. 

2 Kelesszük egy órán keresztül, konyharuhával lefedve, langyos helyen.

3 Lisztezett gyúródeszkán gyúrjuk át, nyújtsuk ki, hajtogassuk össze, majd ismét nyújtsuk ki kb. 2 cm vastagságúra, tetejét egy éles késsel vagdaljuk be, és szaggassuk ki a pogácsákat.

4 Kivajazott-lisztezett tepsibe felsorakoztatva a pogácsákat, reszelt sajttal megszórva (esetleg előtte egy kis vizes tejjel lekenve) 190°-os sütőben, a középső rácson 20 perc alatt süssük készre.

2010-11-06

Bife de atum de cebolada - Vöröshagymás tonhalsteak


Ezt a pácolt tonhal steaket sült hagymával bőségesen körítve, leginkább Madeira szigetén található Ponta de Sol-on tartják helyi fogásnak, míg az Algarve-i Faro-n főként petrezselymes sült paradicsommal fogyasztják, és tartják magukénak az ottaniak.

Kevés alapanyagból készülő gyors és finom recept. Mi nagyon szeretjük.


Hozzávalók 4 személyre

4 szelet 180-200 g-os tonhal steak (friss vagy fagyasztott)
frissen őrölt fehér bors
tengeri só
1 db babérlevél ki darabokra tépkedve
1 fej fokhagyma fokhagymanyomón átpréselve
annyi fehérborecet vagy fehérbor amennyi ellepi a halakat / esetleg almaecet
kb. 1 kg vöröshagyma vékony karikákra vágva
olívaolaj

köret: sült burgonya vagy burgonyapüré

Elkészítés

1 A tonhalsteakeket finoman sózzuk, s borsozzuk meg, dörzsöljük jól be fokhagymával és osszuk el rajtuk a babérlevél-darabkákat is. Tegyük mind a négy szeletet egy tálba, és öntsük nyakon annyi bor- vagy almaecettel, amennyi ellepi.
Pácoljuk minimum fél-egy órán át a hűtőben, ez idő alatt pedig készítsük el a köretet.

2 Kevés olívaolajon süssük át a steakek mindkét oldalát másfél perc alatt, majd tegyük őket egy jénai tálba és grillezzük 190°-os sütőben további tíz percig.

3 Ezalatt az eddig használt serpenyőben a visszamaradt olívaolajon süssük át a vöröshagymát. Ha kell, akkor öntsünk még alá egy kis olívaolajat, vagy egy kevéske vajjal selymesebbé tehetjük.

Tálaljuk sok hagymával a tonhalsteakeket, a burgonya mellett pedig érdemes helyet szorítani valamilyen friss salátának vagy párolt zöldségnek is a tányéron.


Megjegyzés: Almaecetes pácot teszteltem, és működik!

Krémes brokkolileves


Ez a leves nem a megszokott tejszíntől lett krémes, hanem egy párolt vöröshagyma alapon készült besamelmártástól. Egyszerűen isteni. Olyan amit ki kell próbálni, és biztosan jól működik más zöldségekkel is.

Hozzávalók

500 g brokkoli kisebb darabokra vágva a szárával együtt
100-120 g vöröshagyma finomra aprítva
35 g fehér búzaliszt
20 g vaj
2 dl sovány tej
tengeri só
frissen őrölt fekete bors

1 Enyhén sós vízben főzzük meg  a brokkolit, majd egy szűrőlapáttal emeljük ki őket egy edénybe, a levet pedig tegyük félre.

2 A vöröshagymát tegyük egy lábasba és futtassuk meg a vajon. Szórjuk rá a lisztet, keverjük jól össze, majd apránként adagoljuk hozzá a lisztet, mindíg simára keverve.

3 Tegyünk egy merőkanálnyi főzőlevet az edénybe, ismét keverjük csomómentesre, majd forgassuk bele a brokkolit is. Ízesítsük ízlés szerint.
Adjunk még hozzá valamennyivel több levet, mint ami ellepi. (nálam ez kb. 6 merőkanálnyi volt) Forraljuk össze, és botmixerrel törjük át az ízlésünknek megfelelően.
Én szeretem ha egy kicsit darabos marad.

Így önmagában is finom leves, de lehet pirított kenyérkockákkal és/vagy reszelt sajttal megszórva fogyasztani.

2010-11-02

Új külső

Új külső már elkészült, a részletek szerkesztésén még dolgozom, de minden receptem ugyanúgy elérhető mint eddig.
Addig is köszönöm a türelmet!

Egyszerű vaníliás csokoládébrûlée vagy sült mousse


Legyen brûlée vagy sült mousse, nálam mindegyik nyerő.
A mousse előnye, hogy hamarabb megsül, könnyedebb, míg a brûlée tömörebb állagú.




Hozzávalók 8 személyre

6 dl tejszín (cukrozatlan)
120 g étcsokoládé (min. 60%-os)
4 db tojás
1 db vaníliarúd (belseje kikaparva)

Elkészítés

1 Keverjük fel a tojásokat a tejszínben, adjuk hozzá vanília kikapart magjait és magát a héjat is. Tördeljük bele a csokoládét, majd főzzük össze állandó kevergetés mellett, de ne hagyjuk forrni, nehogy a tojás kicsapódjon.

2 Öntsük a krémet a felfújtas tálkákba, majd 160°-os sütőben - a középső rácson - süssük 35 percig ha mousse-t, vagy 55 percig ha inkább brûlée állagút szeretnénk.

Fogyasztás előtt hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni vagy hűstük be.

Megjegyzés: a brûlée-t általában vízzel kültött magasfalú edényben szokás sütni, nekem személy szerint a sima sütés eddig jobban bejött. (elektromos sütőben)