2010-03-30

Medvehagymapesto




Hozzávalók

medvehagyma
frissen reszelt parmezán
fenyőmag
extra szűz olívaolaj


A hozzávalókat egyszerűen aprítógépben dolgozzunk jól össze.
Mennyiségileg 1 rész medvehagymához ugyanannyi olívaolajat, 1/2 rész parmezánt és 1/2 rész fenyőmagot használjunk fel. Vagy csak úgy, szemmértékre.
Ízlés szerint sózni, borsozni is lehet.


Megjegyzés: A kevésbé intenzív íz eléréséhez a medvehagymát egy pillanatra forró vízbe is márthatjuk felhasználás előtt.
Én most nyersen készítettem, méregetés nélkül és sütni való húsra kentem.

Tipp: Nincs még tapasztalatom az eltarthatóságáról de úgy gondolom, hogy elég sokáig eláll a hűtőben. 
Fenyőmag helyett dióval való házasítás sem lehet rossz választás.

Fogyasszuk sült húsokhoz, tésztához, pirítósra kenve, bármilyen formában!

2010-03-24

Almás-krémsajtos pogácsa



Hozzávalók

600 g BL55 búzaliszt
215 g reszelt alma
300 g krémsajt
50 g nádcukor (por)
50 g szobahőmérsékletű vaj
6 g sütőpor
1 csipet só


Elkészítés

1. Első lépésként 20%-os tejfölből készítettem el a krémsajtot. (Egy szűrőbe tett vászonzsebkendőbe csomagoltam a tejfölt, tettem alá egy mélyebb tálat és hagytam 2 napon keresztül a hűtőben lecsepegni.)
2. Minden hozzávalóból tésztát gyúrtam, 20 percig hűtőben pihentettem, majd nem túl vékonyra kinyújtottam, kiszaggattam a pogácsákat, azután kivajazott-lisztezett tepsibe sorakoztattam őket, tetejüket almacikkekkel díszítettem és vizes tejjel lekentem.
3. 180º-os sütőben 25-30 perc alatt sütöttem meg.

2010-03-20

Bolo de bolacha de chocolate - Csokoládés keksztorta


A gyorsan összerakható sütés nélküli, de nem éppen diétás édességek közé sorolható desszert. Bár mint oly sok más ételnek, ennek is a mértékletes fogyasztása ajánlott.

Ez volt az egyik kedvenc portugál édességem korábban, de már évek óta nem ettem és nem szerettem volna, ha feledésbe merül.  Ez a csokoládés, ez egy változata az "igazi" bolo de bolacha-nak ami cukrozott vajkrémet és kávét tartalmaz, de erről majd máskor írok.
Bolacha Maria-ból készül eredetileg, ami a  mi háztartási kekszünkkel megegyező kategória, talán ennél valamivel édesebb, kicsit puhább, vanília aromájú és a formáját tekintve kör alakú.

Hozzávalók:
-750g háztartási keksz egészben +10db ledarálva
(6x5 kocka alappal 6 kocka magas sütit raktam belőle)
-100g pirított őrölt mogyoró
-100g vaj
-200g min.50%-os étcsokoládé
-340g (1doboz) sűrített tej
-4db tojássárgája
-1 zacskó vaníliás cukor vagy 1ek   nádcukor
-meleg kakaó a mártogatáshoz

Elkészítés:
1. Vizgőz fölött olvasszuk fel a vajat a csokoládéval, keverjük el benne egyenletesen a sűrített tejet.
2. A tojássárgákat verjük habosra a vaníliás cukorral. A mogyorót pirítsuk meg. (lehet mikróban is)
3. Továbbra is vízgőz fölött  keverjük össze a vajas csokoládét és a tojássárga habot. Csak majdnem forraljuk össze, de ne hagyjuk, hogy a tojás kicsapódjon.
4. Szórjuk a darált keksz egyik felét egy tányérra/tálcára/kapcsos formába. Az egész kekszeket áztassuk egy ideig a kakaóban, hogy megszívja magát, majd rakosgassuk le az alapot szorosan egymás mellé, akkora méretűre és olyan formára amilyenre szeretnénk. (nálam most 6x5db-os alappal 6 kocka magas lett).
5. Kenjük meg egy adag krémmel, hintsük meg mogyoróval, fektessük rá a következő réteget és folytassuk addíg amíg elfogynak a hozzávalók. Legfelülre krém kerül, darált keksszel megszórva.
6. Tegyük hűtőbe tálalásig. Legjobb, ha a fogyasztás előtti napon készítjük, így a keksz megpuhul és a csokoládés krém beivódik.

Megjegyzés: Valamivel szárazabbra sikerült mint amilyenre szerettem volna, de ez valószínűleg a kekszek másságának betudható. Mindenesetre legközelebb a kekszeket hosszabb ideig áztatom majd és/vagy csökkentek a mennyiségén vagy növelem a krém mennyiségét.
Érdemes kapcsos kocka vagy kerek formába építeni a tortát, hogy ne tudjon nagyon szétfolyni, így vastagabban is tudjuk kenni a krémet. A keretet megszilárdulás után vegyük le róla, és ha van kedvünk akkor még az oldalát is bevonhatjuk csokikrémmel.

Tipp: A mogyorót akár el is hagyhatjuk és kakaó helyett kávéba is mártogathatjuk a kekszeket.

Update! Időközben rájöttem, hogy a mi Albert kekszünk hasonlít legjobban a bolacha Maria-hoz. Inkább abból ajánlom az elkészítését.

2010-03-18

Erdeigyümölcs-mártás


Választásunk szerinti erdei gyümölcs, vagy erdeigyümölcs-keverék 3/4-ed részét ízlés szerint mézzel vagy egy kevés nádcukorral annyi idő alatt összeforraljuk míg a gyümölcs kezd szétmállani, majd átpaszírozzuk, végül a maradék gyümölccsel pár percig még tovább főzzük, de ezúttal már csak annyira, hogy még egészben maradjanak. Ha sokalljuk a magokat, akkor nyugodtan passzírozzuk át egy szűrőn.

Egy kis vörösborral is felöntjetjük és attól függően, hogy mihez (vadhús, szárnyas, desszert) készül, például fahéjjal, szegfűszeggel is ízesíthetjük. Ha sűrűbbre szeretnénk, akkor főzzük tovább, amíg a levét elfővi, esetleg agar-agarral vagy étkezési keményítővel is be lehet sűríteni. Olyankor néhány szemet a gyümölcsből csak a végén tegyünk a szószhoz, hogy látványosabb legyen a tálalásnál.

Én ősszel szoktam kökényt szedni, amikor a dér már megcsípi, amit aztán cukorral felfőzök, a magok miatt átpasszírozok, majd kicsi befőttesüvegekbe adagolom és fejtetőre állítva (vákumot képezve), meleg dunsztban hagyom kihűlni. Tartósítószer nélkül hónapokig (de nálam már kitartott 1 évnél tovább is) eláll és például a vadhúsokkal kombinál nagyon jól.

2010-03-17

Keksz - bármiből, bármikor, egyszerűen


Keksz. Biscuit. Cookie.



Néhány gondolat a készítésről, ötletek az elkészítéshez:

Kekszet gyakorlatilag „bármiből” készíthetünk, egy kis kreativitással gyorsan össze is dobhatunk. Ami biztosan nem hiányozhat belőle, az valamilyen gabonaféle, ami lehet valamilyen liszt vagy egész magból készült gabonapehely (zab-, búza-, rozs- kukoricapehely) vagy ezeknek a keveréke is. 
Lehet édes vagy sós is. Édesítésként kerülhet bele méz, gyümölcscukor, aprított aszalt gyümölcsök, és/vagy  cukor.
Ha sósat sütünk akkor túrót, sajtot is tehetünk bele.
Tehetünk bele magvakat, mogyorót, mandulát, diót, len- és szezámmagot, napraforgómagot, mákot, (gabona)korpát, kókuszreszeléket ... szóval - csak ismételni tudom magam - tényleg bármit.
Általában zsiradék (vaj, olíva- vagy más olaj) is kerül bele, szerintem nem feltétlenül szükséges az összeállításhoz. Például egy mézes gesztenyemasszával is optimálisan összeáll a massza.
Pihentetni is lehet sütés előtt, de anélkül is megsüthetjük. Nyújtás után kiszúrhatjuk, vagy egyszerűen csak formázzunk kézzel golyókat és lapítsuk össze 2 tenyerünk között. 15-20 perc alatt meg is sül.
Mindenképpen említést szeretnék tenni a fűszerezésről is. Édes kekszhez: fahéj, kardamom, szegfűszeg, ánizs, vanília, gyömbér..., sós kekszhez: kömény, különféle borsok, oregánó, bazsalikom, rozmaring, hogy csak néhányat említsek. Persze ez sem kötelező. :)
Arányokat nem tartok fontosnak, a lényeg, hogy kellőképpen összeálljon a massza és meg lehessen formázni.
Színezhetjük is a tésztát pl.: homoktövisporral, málna- vagy más piros színű szörppel, zöldtea porral (matcha)...
Csokoládéba vagy cukormázba is márthatjuk, lekvárral vagy valamilyen kedvenc krémünkkel is összeragaszthatunk 2-2 korongot.

 Egyszóval tengernyi lehetőség, végtelen a variációk sora.

A kekszről általában, az eredetéről, fogyasztási szokásokról többek között a Házipatikán vagy Wikipédián is olvashatunk.

Amit a napokban készítettem:


Hozzávalók

130 g vegyes müzli (gabonapelyhek és aszalt gyümölcsök keveréke)
100 g natúr földimogyoró
115 g 100%-os gesztenyemassza
60 g méz
60 g tejes kiőrlésű tönkölyliszt
5 g sütőpor (el is hagyható)
késhegynyi fahéj és kardamom
2 ek instant kávé- vagy koffeinmentes kávépor
25 g sűrített tej
kb. 15 g tej


Elkészítés

A müzlit és a mogyorót gépben összeaprítottam. Minden hozzávaló felhasználásával összeállítottam az alapot, golyókat formáztam, tenyeremben összelapítottam, kivajazott-lisztezett tepsibe 180º-on 18 perc alatt megsütöttem.

Jó kísérletezést!

2010-03-15

Kenyér alaprecept Jamie módra


Még egy nagyszerű alaprecept Jamie Olivertől!

Hozzávalók:
-50dkg BL80-as liszt
-50dkg sima liszt
(készülhet 1kg sima liszttel is)
-625ml langyos víz
-30g friss élesztő
-30g méz vagy cukor
-15g só

Elkészítés:
1. Az élesztőt a mézzel fele vízben oldjuk fel.
2. Minden hozzávalóból jó alaposan gyúrjuk meg a tésztát, kb. 5 percen keresztül.
3. Pihentessük kb. 1órán keresztül langyos helyen lefedve vagy addig míg a duplájára kel.
4. Gyúrjuk át, formázzuk kedvünkre egész kenyérré/kisebb cipókká/zsemlékké, tegyük egy kivajazott, lisztezett tepsibe, késsel vagdossuk be a tetejét és 20-30percig kelesszük 40 fokos sütőben vagy langyos helyen.
5. Spricceljünk a tetejére vizet és 190º-on 25-30perc alatt a sütő alsó fokozatán süssük meg.

A színek természetesen a mai nap tiszteletére szólnak.

Tipp: Variáljuk kedvünkre a formákat, fűszereket is gyúrhatunk a tésztába, sajtot szórhatunk a tetejére... és még hosszasan lehetne sorolni a lehetőségeket.

2010-03-14

Portugál „Isten kenyere” avagy Pão de Deus


Tulajdonképpen ez egy pihe-puha, illatos kókuszos kalács.

Hozzávalók

a tésztához:
75 dkg liszt (sima+BL80-as fele-fele arányban)
40 g friss élesztő
120 g nádcukor
2 dl langyos tej
1 db bionarancs reszelt héja és leve (kb. 1 dl)
2 db tojás
85 g olvasztott vaj
2 ek kókuszreszelék
a tetejére:
1 db tojás különválasztva
80 g (vagy ízlés szerinti) kókuszreszelék
1 ek nádcukor (por)



Elkészítés

1 Az élesztőt futtassuk meg egy kevés langyos tejben, pici cukorral.
2 A liszttel keverjük el a cukrot és a kókuszteszeléket, adjuk hozzá a felfuttatott élesztőt, a maradék tejet, vajat, narancshéjat, végül a tojásokat. Gyúrjuk meg a tésztát, annyi narancslevet hozzáadagolva amennyit felvesz, de ne legyen ragadós.
3 Kelesszük 1 órán keresztül langyos helyen, lefedve.
4 Gyúrjuk át a tésztát, formázzunk egy nagy vagy több kis cipót, tegyük egy kerek formába, s ismét kelesszük 30 percen át.
5 Mikor megkelt, óvatosan kenjük le a tetejét a tojássárgájával, második rétegként pedig a felvert tojásfehérjével elkevert cukros kókuszreszeléket osszuk el egyenletesen.
6 180º-os sütőben, az alsó fokozaton nagyjából 35 perc alatt süssük meg. Könnyen megég a teteje, ezért érdemes szemmel tartani, esetleg a hőt csökkenteni sütés közben. Tűpróba szükséges!


Megjegyzés: Portugáliában porcukrot is hintenek a tetejére, én ezt nem tettem mert számomra így is elegendően édes.
Helyenként narancslé és narancshéj nélkül készítik. Ha nem tennénk bele, akkor növeljük a tej mennyiségét.

Aszalt paradicsomos kenyértésztában sült spenótos tőkehal


Az alábbi kenyértészta nagyon finom, jó állagú, süssük bátran kedvünk szerint zsemlére/bucira formázva önmagában is!

Hozzávalók
a kenyértésztához

90 dkg liszt
1 ek kakukkfű
10 g szárított élesztő
90 g (kb. 1dl) olívaolaj
4,5 dl langyos víz
100 g finomra aprított aszalt paradicsom vagy olajbogyó (esetleg mindkettő)

frissen őrölt színes bors

továbbá
1,2 kg tőkehal
600 g leveles spenót
4 gerezd fokhagyma
1 db tojássárgája a kenéshez
vaj a tepsi kenésehez és liszt a tészta nyújtásához


Elkészítés

1. A kenyértésztához dolgozzuk össze az összes hozzávalót, gyúrjunk belőle tésztát és pihentessük konyharuhával letakarva langyos helyen.
2. Közben 1ek olívaolajon enyhén pirítsuk meg a lapított fokhagymagerezdeket, majd fonnyasszuk meg rajta a spenótleveleket, a végén csepegtessük le róla a felesleges levet.
3. Ha sóban szárított-kiáztatott tőkehalat használunk, akkor dobjuk 1-2percre forró vízbe, hogy könnyen le tudjuk húzni a bőrét és szálkázzuk is ki. Simán fagyasztott tőkehal esetén erre nincs szükség.
4. Nyújtsuk ki a tésztát és vágjuk izlés szerinti méretű kockákra.
5. Halmozzunk spenótot a tésztalapokra, erre kerüljön a lisztbe forgatott tőkehalfilé rá pedig még tegyünk a spenótból. Egy kis borsot is őrölhetünk rá. 
6. Zárjuk le a "batyukat", s helyezzük a kivajazott tepsibe az összeragasztott részükkel lefelé.
7. A tojássárgáját keverjük el egy kis vízzel, kenjük le a batyuk  tetejét, majd toljuk 190º-ra előmelegített sütőbe és kb. 30 perc alatt süssük aranysárgára.

Friss paradicsommal kínáltam.



Megjegyzés: Én a sót teljesen elhagytam a sóban szárított-kiáztatott hal miatt, de így épp megfelelően volt sós az étel.
Ha marad egy kevés a tésztából, süssük meg üresen, úgyis el fog fogyni!
Úgy gondolom, hogy másféle hallal sem lehet rossz a végeredmény. :)

Tipp: Előző nap elkészítve kényelmes megoldás lehet arra az esetre is ha nem otthon étkezünk, kirándulásra, munkahelyre, iskolába magunkkal vihetjük.

2010-03-11

Vadpác




A különleges vadpác fűszerkeverékre a Bor és Vadon találtam rá, további nagyszerű recept között.

Őzgerinc steaket készítettem hideg pácban, a fűszerkeveréket sóval, olívaolajjal, balzsam- és borecettel kiegészítve 2 napon keresztül hűtőben pácoltam, de minimum 1 napon át hagyni kell a húst, hogy az ízek összeérjenek.
Fűszerek nagy részét késsel lekapartam és olívaolajon hirtelen sütöttem ki a steakeket, gombás risottoval és erdeigyümölcs mártással körítettem.



Hozzávalók
sárga és fekete mustármag
fekete bors
rózsabors
szegfűbors
őrölt  vagy tört babérlevél
borókabogyó
koriandermag
tengeri só

továbbá
jó minőségű extra szűz olívaolaj
vörösborecet
balzsamecet
zúzott fokhagyma


Zabpelyhes buci



Hozzávalók

70 dkg BL80-as fehér búzaliszt
30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
20 dkg teljes kiőrlésű zabpehely
450 g natúr joghurt
150 g kefír
25 g friss élesztő
2 dl meleg víz

1 tk nádcukor
4 ek szezámmagolaj


Elkészítés

1. 2 ek-nyi jogrutba keverek egy kis forró vizet, a cukrot is hozzáadom, az élesztőt megfuttatom benne.
2. Tésztát gyúrok az összes hozzávalóból, ha nagyon ragad akkor adok még hozzá egy kis lisztet, ha esetleg száraz lenne, akkor még egy kis meleg vizet.
3. 1-2 órán keresztül langyos helyen kelesztem.
4. Bucikat vagy zsemléket formázok a tésztából, kellő távolságra egymástól egy kivajazott-lisztezett tepsibe teszem őket, lekenem vízzel, ízlés szerint megszórom magokkal, (mák, szezám, len...) vagy zabpehellyel. 40º-os sütőben 20 percig kelesztem, majd 190º-on 25-30 perc alatt megsütöm.

Megjegyzés: A zabpelyhes bucira Lillánál lettem figyelmes, kissé átalakítva sütöttem meg. Puha, könnyű bucik lettek.

Tipp: Csak joghurttal vagy csak kefirrel is készülhet.  Nagyon jó felhasználása lehet akár a túlzott mennyiségű házilag készített kefirnek, joghurtnak.

2010-03-10

Gesztenye brûlée

Szepykének külön köszönöm a "szolgálati közlemény" című bejegyzését, ugyanis ezáltal sikerült beszereznem a szakácsfáklyát, a régóta áhított felfújtas tálkákat és egyéb nélkülözhetetlen konyhai eszközöket!

Kiolvasztott gesztenyemasszám pedig éppen vot, így nem kellett sokat gondolkoznom a tálkák és a fáklya felavatásán sem, s az eredmény:




Hozzávalók:
300 g áttört 100%-os gesztenyepüré
A gesztenyepüré készítése házilag, egy korábbi bejegyzésemben itt.
1 ek nádcukor
4 db tojássárgája
2 dl tejszín
nádcukor a tetejére
1-2 db érett vérnarancs
1 csipet őrölt kardamom
1 csipet őrölt fahéj
1/2 dl brandy
Továbbá tehetünk a közepébe 6 kocka 72%-os étcsokoládé és 2 ek kávés krémlikőr keverékét.


Elkészítés

1 Gépi vagy kézi habverővel keverjük habosra a tojásságáját és a porcukrot.
2 Gőz fölött kezdjük el hevíteni majd öntsük hozzá a tejszínt is, és melegítsük forráspontig, de ne hagyjuk forrni. Az áttört gesztenyemasszát is adjuk hozzá folytonos kevergetés mellett.  Teljesen sima, krémes masszát kell kapjunk.
3 Osszuk el felfújtas tálkákba, sorakoztassuk őket egy magasfalú tepsibe, 3/4 részig öntsük fel meleg vízzel és toljuk 190º-os sütőbe 25-30 percre.
4 Hagyjuk kihűlni, majd hűtőben tároljuk, ill. hűtsük be. Tálalás előtt szórjunk a tetejére nádcukrot és  olvasszuk meg rajta szakácsfáklyával.
5 A fahéjjal, kardamommal elkevert brandybe áztatott, kisebb cikekre vágott hámozott vérnarancsot szervírozzuk a brûlée mellé.



Megjegyzés: Hidegen fogyasztandó, de langyosan sem rossz. :)
A közepébe tettem krémlikőrrel olvasztott étcsokoládét ami csak a langyos fogyasztás esetén élvezhető, a hűtőben természetesen keménnyé szilárdul. Legközelebb krémes étcsokival fogom tölteni, vagy inkább valamilyen kávés töltelékkel, de "simán" is tökéletesen megállja a helyét.
Ha cukrozatlan tejszínt használunk akkor nem árt egy kicsit édesíteni cukor vagy akár fruktóz formájában.

2010-03-05

Részeges grillkakas



Hozzávalók

1 db kakas (vagy más szárnyashús)
2,5 dl sör
3 db szerecsendióvirág
2-2-2 db zsályalevélből, petrezselyemzöldből és kakukkfűből álló fűszercsomó
tengeri só
frissen őrölt színes bors
2db vérnarancs
olívaolaj


Elkészítés

1 A kakast kívül-belül sóztam, borsoztam, a fűszercsomót, szerecsendióvirágot és az egyik vérnarancsot félbevágva a belsejébe tettem.
2 Beledörzsöltem az olívaolajat, nyakon öntöttem a sörrel, mellédobtam a másik vérnarancsot egészben és lefedve 3 órán keresztül sütöttem 190º-on.
3 Végül pedig ugyancsak a sütőben, lefedés nélkül 15-20 percig 200º-on pirosra grilleztem.

Megjegyzés: Párolt fehér rizst és paradicsomos-mozarellás natúr rucolasalátát kínáltam hozzá.
Ugyanezzel az ízesítéssel csirkéből vagy tyúkból is el fogom készíteni, de sütés helyett majd csak grillezem.